• Почетна
  • СВЕТ
  • Питање није како је то Асад успео, већ како су то Руси извели?
Прочитај ми чланак

Питање није како је то Асад успео, већ како су то Руси извели?

0

Rusija_Bombarder_Tu95_AFP_01V

СИРИЈСКИ председник Башар Асад ни један једини пут није напустио земљу откад се у њој ратује. А онда је одједном обрео у Москви и разговарао са Владимиром Путином. Стога се одмах отворило питање: како је успео да то изведе, с обзиром да је небо Сирије препуно туђих војних авиона – и борбених и шпијунских?

Међутим, испоставило се да право питање није како је то Асад успео, већ како су то Руси извели? Јер, они су успели да неприметно за Американце и њхове савезнике сиријског лидера буквално ДОСТАВЕ  на московски војни аеродром „Чкаловски“.

Све се издогађало овако.

Асад је ујутро 20. октобра без помпе стигао у руску базу „Хмејмим“ код Латакије. Тамо га је већ чекао Ил-62, који само што је био долетео са „Чкаловског“.

Тај авион – који има и „председнички салон“ и специјални систем везе – узлетео је такође без икаквих церемонија са Асадом и његовом пратњом.

Прошао је паздушним простором Ирака и Ирана, а онда летео изнад Каспијског мора. Границу Русије је пресекао у близини Астрхана.

На „Чкаловски“ се спустио  у 14:20 по московском времену.

По завршетку преговора у Кремљу – Асад је у Латакију ДОСТАВЉЕН на потпуно исти начим, истим ваздушним коридорима.

О његовом боравку у Москви и преговорима са Путином објављено је 21. октбра, а он је у том тренутку већ био на путу из Латакије у Дамаск.

Иначе, охрабрен преговорима у Кремљу и свим што Русија чини поводом његове земље и за његову земљу, Асад је данас упозорио:

„Ни једна политичка, нити било која друга иницијатива, неће бити реализована без уништења тероризма“.

При том је подвукао да ће поздравити свако политичко решење које одобри сиријска нација, поготово ако то решење чува јединство Сирије.

Асад је истовремено позвао руске компаније које се баве нафтом и гасом да  дођу у његову земљу и да улажу у нова налазишта.

„На потенцијално добра налазишта пустићемо само компаније земаља које нам помажу, а то су пре свих Русија и Иран. Сирија своје профитабилне привредне гране и инфраструктуру никада неће дати у руке Запада!“

Извор: Факти