Прочитај ми чланак

„ПИЈЕТЕ AЛКОХОЛ, ЗA ВAС НЕМA МИЛОСТИ“: Немуслимански Турци у све горој ситуацији

0

Либански држављанин Франсоа ал Aсмар, који је у недељу повређен у нападу у Цариграду, изјавио је да се правио да је мртав након што је у њега пуцао наоружани мушкарац.

An injured woman is carried to an ambulance from a nightclub where a gun attack took place during a New Year party in Istanbul

Неколико сати након дочека Нове године Турска је доживела 15. напад од 2014. године за који је Исламска држава преузела одговорност. Овога пута, мета напада је била „Рејна“, популарни ноћни клуб на обали Босфора.

Тим нападом у први план избија тема која је подједнако значајна за разумевање ситуације у данашњој Турској као и пропусти у политици и управљању који су довели до напада.

Структура турског друштва пукла је у самом језгру, због чега Турска не може ни да жали као једна држава, а камоли да подели радост и срећу.

„Рејна“ није обично место. У протеклих пет-шест година, председник Реџеп Тајип Ердоган критикује секуларне (немуслиманске) Турке, за које каже да припадају „старој Турској“, људе који су наводно изгубили везу са стварношћу, који су неоправдано привилеговани и који, како је једном рекао, „пијуцкају виски док уживају у погледу на Босфор“.

Гости клуба „Рејна“ су претежно секуларни „бели Турци“, појам иза кога стоји покојни новинар Уфук Гилдемир, а односи се на високообразовану вишу средњу класу. Донедавно никога у Турској није занимало да ли поједини посетиоци клуба превише пију, превише играју, или се безбрижно забављају, али данас не само да је угрожен њихов начин живота, већ и њихова радост, пише „Вашингтон пост“.

Последњих дана 2016. неколико градоначелника, владиних институција и невладиних организација организовало је „превентивне протесте“ против људи који славе Нову годину. Дирекција за верска питања је тврдила да је турским муслиманима забрањено да славе Нову годину. Широм Цариграда постављени су банери са сликом брадатог мушкарца који удара Деда Мраза у лице, а група људи уперила пушке у човека у костиму Деда Мраза изражавајући протест због прославе световне Нове године. Тридесет првог децембра ујутро у исламистичком листу освануо је наслов:

– Ово је наше последње упозорење, НЕМОЈТЕ да славите.

Иако су Турци углавном конзервативни и религиозни, конзумирање алкохола и прослава Нове године никада нису били проблем у јавности. Сви су знали да поштовање другачијег начина живота није питање људског достојанства у Турској, стецишту култура, већ услов за мирољубиву коегзистенцију.

Ти дани су нестали заједно са старом Турском. Турска никада није била права демократија, али сада је то нова држава: нова Турска без трунке толеранције.

Relatives react at the funeral of Arik, a victim of an attack by a gunman at Reina nightclub, in Istanbul

Промена политике према Сирији допринела је садашњој кризи. Између 2013. и 2015. регрути Исламске државе су слободно и без проблема улазили и излазили из Турске. Међутим, после промене политике 2015, милитантна група је означила Турску као главни циљ. Нападе у Турској су у почетку углавном изводили регрути са територије Турске и за њих терористичка група није преузимала одговорност. Сада се чини да се стратегија организације када је у питању Турска – државе у којој доминирају сунити – такође променила. Власти верују да иза напада на ноћни клуб, баш као и иза масакра на аеродрому „Aтатурк“ у јуну, стоје страни припадници Исламске државе. То је такође био други напад на турском тлу за који је Исламска држава „званично“ преузела одговорност посредством сопствене нвоинске агенције „Aмак“.

Овога пута се чини да неки Турци показују разумевање за терористички чин. У сатима после напада на ноћни клуб друштвене мреже су обиловале коментарима у којима је напад описан као „оправдан“ или као „освета онима који су славили Нову годину и опијали се.

– Шта сте очекивали? Ваш Деда Мраз не доноси поклоне све време. Зар мислите да ће вам пиво и ракија које сте пили помоћи да лепо живите на оном свету? – написао је фудбалски судија на Твитеру.

Други су написали: „Проклети Деда Мразе. Овога пута си напао кућу својих пријатеља“ или „ако уживате у својим мини сукњама док свет гори, ево шта ћете добити“.

Оно што је дубоко погодило секуларне Турке јесте ћутање власти, нарочито када се има у виду начин на који је реаговала на напад који је прошлог месеца извела забрањена курдска побуњеничка група ПКК. Владини званичници су хапсили људе који су критиковали Ердоганову политику према Курдима и притворили више од 200 људи због твитова, које су оценили као „промовисање и подршку терористичкој организацији“. Овога пута је било другачије.

Напад на клуб „Рејна“ је показао да велики део Ердоганових следбеника дели и прећутно оправдава менталитет и реторику Исламске државе. Као последица тога, друга половина земље – секуларно становништво, стара Турска, бели Турци – не само да се осећају као мањина коју константно клевећу, већ и као главна мета напада терористичких група поред Курда и алевита. Њихову смрт и агонију већина игнорише или слави.

Угледни новинар Хасан Џемал изјавио је у понедељак да више неће писати колумну зато што се боји онога што Турској доноси 2017. Новинарка Нурај Мерт, међутим, и даље даје одушка свом гневу у колумни у опозиционом листу „Џумхуријет“, где је Ердоганов режим затворио већину новинара, колумниста и директора.

– О каквом јединству можемо да говоримо у држави у којој је опозициона партија оптужена за подршку тероризму, у којој је пријатељ и новинар Aхмет Шик затворен последњег дана у години…, где се свако осим владе и њених људи налази на удару клевета и претњи? – написала је.

Секуларно становништво у Турској никада се није осећало тако усамљено и на ветрометини. Нажалост, они не знају како да се носе с таквим притисцима. Због тога вероватно предстоји егзодус секуларних интелектуалаца.