Сервис Google Earth покренут је 2005. године и од тада нам даје могућност да уз само неколико кликова можемо да погледамо места широм планете на којима готово сигурно нећемо крочити.
Ипак, у тој виртуелној шетњи постоје и места које Google Earth не приказује, односно која су замућена на снимцима. Постоје државе које су са компанијом Гоогле потписале уговоре у којима се обавезују да ће одређене локације бити приказиване замућено.
То су у главном војни објекти, нуклеарна постројења, као и ваздухопловне базе. Занимљиво је и да су у почетку слике Беле куће биле цензурисане.
Погледајте шта се још не види:
Нуклеарно постројење Маркул, Шусклан, Француска
У нуклеарном постројењу Маркул, на југу Француске, које ради са оксидима плутонијума и уранијума, 2011. године догодила се експлозија. Због тога није мистерија зашто је приказ цензурисан.
Северна Земља, Руски Арктик
Архипелаг у Руском Арктику простире се на територији од 36.000 квадратних километара. У Северној Земљи нико не живи, па је тешко претпоставити зашто је ова територија цензурисана.
Чак и када најсеверније острво не би изгледало као да је нацртано слободном руком широка сива црта дефинитивно наводи на закључак да се испод ње нешто крије.
Ваздухопловна база Фолкел, Уден, Холандија
Ово је још један пример драматичног цензурисања. Шездесетих година прошлог века појавиле су се гласине да се у ваздухопловној бази Фолкел, која припада холандском Краљевском ратном ваздухопловству, ускладиштене нуклеарне бомбе.
То је потврдио и бивши холандски премијер Руд Луберс 2013. године.
Краљевска палата у Амстердаму
Неколико зграда холандске краљевске породице, укључујући и породичну резиденцију Краљевску палату у Амстердему, замућене су.
Занимљиво је да се неко потрудио да замути сваки појединачни пиксел дуж ивице крова зграде, уместо да једноставно замаскира цео објекат, како то Холанђани обично раде.
Чехов, Подмосковље Русија
Улице града од 60.000 становника у Подмосковљу и административног центра Чеховске области савршено се виде на Гоогле Стреет Виеw, али не и ако их посматрате из птичје перспективе.
Није познато да ли је реч о последици квара на сателиту, или намерном потезу. Висока резолуција снимка знатно мањег села Чудинова, само 5,5 километара источно, представља упадљиви контраст у односу на замагљен приказ Чехова.
Наводно, седиште команде Руског генералног штаба из ратног периода, смештено испод земље, с Кремљом повезује подземна железница руске Федералне службе безбедности, московска линија 2. Да ли је то можда разлог што град не треба да буде видљив из ваздуха?
Ресторани брзе хране КФЦ
Google Earth је понекад онемогућен да приказује лица људи, како живих, тако и мртвих. То је случај и са пуковником Сандерсом, оснивачем ланца ресторана брзе хране КФЦ. Због тога је његов насмејани лик замућен на логу свих КФЦ ресторана на свету.
(Телеграф)