Прочитај ми чланак

ОТКУД ЦИА и ФБИ у предизборној кампањи САД

0

Амбасадор руског Министарства спољних послова и бивши шеф Централне изборне комисије Владимир Чуров изјавио је у интервјуу за РИА Новости да је изненађен активним учешћем организација попут ЦИА и ФБИ у предизборној кампањи у САД.

v

Амбасадор руског Министарства спољних послова и бивши шеф Централне изборне комисије Владимир Чуров изјавио је у интервјуу за РИА Новости да је изненађен активним учешћем организација попут ЦИА и ФБИ у предизборној кампањи у САД.

Обавештајне службе, укључујући ЦИА, ФБИ, НСА и друге агенција, често се помињу у контексту предизборне кампање у Сједињеним Америчким Државама у вези са извештајима о хаковању сервера Демократске партије и других америчких политичких организација.

„Помало ме изненађује активно учешће у кампањи специфичних агенција као што су ЦИА и ФБИ“, рекао је Чуров. „Када кажу да се неко споља може умешати у пребројавање гласова или променити, рецимо, број бирача на изборним местима, онда је то вероватно из недостатка искуства, али надам се да организацијом избора не баве ЦИА и ФБИ, већ други органи, а они немају искуства, и зато дају такве изјаве“, истакао је он. Он је такође рекао да такве изјаве могу да маскирају жељу да се од сопствених посматрача и невладиних организација прикрију подаци који „по међународним стандардима морају да буду отворени — као што је број бирача, резултати бројања гласова и број бирача који је гласао раније“. Предизборна кампања 2016. у Сједињеним Америчким Државама разликује се од претходних због агресије и недостатка професионализма, сматра Чуров.

„Помало сам изненађен таквим налетом страсти, таквом агресијом, али не о кључним државним питањима, већ пре свега, пикирањем појединца… Друга ствар која је невероватна је недостатак професионализма у неким тренуцима кампање“, додао је Чуров.

Као пример недостатка професионализма он је навео телевизијске дебате Клинтонове и Трампа. Чуров је истакао да је приликом договарања о јавним дебатама „обавезно потребно да се укључе параметри као што су светло, публика, локација камера, одећа учесника, одећа водитеља, то су основе“. „И када један од кандидата дође на дебату у црвеном костиму, тај добија предност“, рекао је он. Председнички избори у САД биће одржани 8. новембра. Барак Обама завршава свој други мандат и не може поново да се кандидује. Главни кандидати за ту функцију су Доналд Трамп и демократски кандидат Хилари Клинтон.