Прочитај ми чланак

Нови потез који ће разбеснети Запад: Путин преузима контролу

0

Руски председник Владимир Путин подигао је улог у економском рату са Западом, декретом о преузимању пуне контроле над нафтним и гасним пројектом Сахалин-2.

То је потез који би могао да избаци Шел и јапанске инвеститоре, преноси Пословни дневник.


Декретом потписаним у четвртак ствара се нова компанија која ће преузети сва права и обавезе компаније Сахалин енерџи Инвестмент, у којој Шел и две јапанске компаније Мицуи и Мицубиши имају нешто мање од 50 одсто акција.

Паклени протести пропраћени несташицама и насиљем због цена горива коначно готови
У документу на пет страница, објављеном након што је Запад увео санкције Москви због сукоба са Украјином, наводи се да ће Кремљ одлучити да ли страни партнери могу остати у пројекту.

Државна компанија Гаспром већ има 50 одсто и једну акцију у Сахалину-2, који чини око 4 одсто светске производње течног природног гаса (ЛНГ).

Тај потез Москве повећава ризике с којима се суочавају западне компаније које су још увек у Русији.

„Руска уредба ефективно заправо извлашћује стране уделе компаније Сахалин енерџи инвестмент, што представља даљу ескалацију већ постојећих тензија“, рекла је Луси Кален, главна аналитичарка консултантске куће Вуд Макензи.

Многе западне компаније су већ напустиле Русију, док су друге најавиле одлазак, али потез руског председника Владимира Путина додатно компликује ионако сложен процес онима који желе да оду. Москва припрема закон, који би ускоро могао да буде усвојен, који би омогућио држави да конфискује имовину западних компанија које одлуче да се повуку.

Шел, који је већ отписао вредност своје имовине у Русији, пре неколико месеци је јасно ставио до знања да намерава да напусти Сахалин-2 и да је у разговорима са потенцијалним купцима. У петак је речено да оцењује руску регулативу.

Извори су рекли да Шел верује да постоји ризик да Русија национализује имовину у страном власништву, док је Путин више пута рекао да ће Москва узвратити Сједињеним Државама и њиховим савезницима због замрзавања руске имовине и других санкција.

Сахалин-2, у коме Шел има 27,5 одсто акција, један је од највећих светских ЛНГ пројеката са производњом од 12 милиона тона.

Највише извози у Јапан, Јужну Кореју, Кину, Индију и друге азијске земље.

Јапански Мицуи има 12,5 одсто удела, а Мицубиши 10 одсто.

Јапан, који је у великој мери зависан од увоза енергената, раније је најавио да неће одустати од својих интереса у пројекту.

„Пропис не значи да ће јапански увоз ЛНГ одмах постати немогућ, али треба предузети све могуће мере за непредвиђене ситуације“, рекао је јапански министар индустрије Коичи Хагиуда.

Замолио је своје америчке и аустралијске колеге за алтернативно снабдевање.