• Почетна
  • СВЕТ
  • Немају поверење: Немачка повлачи злато из САД и Француске
Прочитај ми чланак

Немају поверење: Немачка повлачи злато из САД и Француске

0

Део великих немачких златних резерви, у вредности од око 200 милијарди долара, Немачка централна банка вратиће у земљу из САД и Француске.

Немачка централна банка ће део великих немачких златних резерви, у вредноси од око 200 милијарди долара, вратити у земљу из САД и Француске, пренео је лист Ханделсблат.

Лист наводи да „Бундесбанка“ планира да у Немачку вратио део од 1.500 тона злата похрањених у америчким Федералним резервама у Њујорку и свих 450 тона из Француске банке у Паризу.

„Бундесбанка“ је одбила да коментарише овакве наводе, али је саопштила да ће у среду представити нови план за управљање са око 3.400 тона златних резерви.

На врхунцу Хладног рата, у страху од напада Совјетског Савеза, Немачка је део злата предала на чување водећим западним земљама.

Међутим, директор у фирми „Дегуса голд“ Волфганг Вроснијак-Росбах каже да јеесте некада постојала претња са Истока, у времену Хладног рата, али он не верује да је то главни разлог што се злато налази у иностранству.

„Златне резерве су заправо настајале стварањем суфицита у трговинском билансу, током 50-их и 60-их година, и то управо на берзама у Америци и Британији, па једноставно нису преношене у Немачку, већ су остављане тамо“, објашњава Вроснијак-Росбах.

Многи Немци су постали скептични када се ради о тонама злата које су препуштене некоме на чување, а поготово зато што злато све више добија на значају у времену финансијске кризе. Зато стручњаци мисле да Немачка треба да и физички располаже својим златом.

Вредност укупних немачких резерви злата данас премашује 144 милијарде евра. Безбедносни разлози нису једини због који се немачко злато нашло у трезорима западних земаља.

И друге државе су део својих златних резерви чувале у трезорима у Лондону и Њујорку, јер се на њиховим берзама одвија највећи део светске трговине златом. Осим Немачке, повраћај злата тражиле су и Саудијска Арабија и Кина, у којој расте тражња за жутим металом.

 

(РТС, фото: илустрација)