Прочитај ми чланак

НЕМАЧКИ АНАЛИТИЧАР: Меркелова као Трампов изасланик код Путина

0

Руски председник Владимир Путин одржао је данас састанак са немачком канцеларком Ангелом Меркел у Сочију.

Фото: Ројтерс

Експерти верују да постоји више разлога Меркелове посете. Кремљ, са своје стране, преноси да лидери дискутују о проспектима билатералних релација, укључујући кооперацију у енергетским, трговинским, економским, културалним и хуманитарним сферама.

Основни међународни проблеми, попут борбе против тероризма, ситуације на Блиском Истоку и имплементације споразума из Минска су део дневног реда.

Осим тога, Путин и Меркелова изразиће своје мишљење о самиту Г20 у Хамбургу, који ће се одржати у јулу.

Улрих Хејден, немачки новинар и писац, коментарише за руску Правду несугласице између Москве и Берлина.

Меркелин долазак у Москву може бити повезан са будућим изборима у Немачкој. Она жели да покаже да је заинтересована за добре односе са Русијом. Упркос негативном ставу наших медија према Русији, много Немаца жели мирне односе са Русијом.

Треба приметити да се Немачка и даље понаша као захтевна страна. И даље није спремна да препозна грешке, да је она крива за такво отуђење.

Још једна ствар је мотивисала посету: немачке власти виде да ће хладни односи између нас и Русије трајати још неко време и у исто време они не желе да изгубе руско тржиште. Немачка је у последње време доста трговала са Русијом. Бизнисмени су жељни развоја и очвршћавања веза.

Штефан Мајстер, експерт за Русију у немачком Савету за спољне релације, је претпоставио да ће Меркелова можда успети да омекша Путинов став према Украјини, упозоравајући да његов ратоборан став може да натера Трампа да опасно реагује. Да ли Меркелова може да одигра улогу Трамповог изасланика?

Мислим да господин Мајстер греши. Путин се не понаша као ратоборна особа, он само брани руске интересе. Наши медији само окрећу све наопако и представљају ствари као да ће се Русија ускоро сложити са нама. То је та врста публицитета, која је одувек постојала. Током либијског конфликта и иранских разговора, на пример, они су рекли да је Немачка наводно играла значајну улогу. Русија не чини ништа агресивно. Тај Мајстер је једна нова фигура у Департменту. Пре њега је био Александер Рар, који је разумео руске ставове, али је склоњен. Док Штефан Мајстер воли да критикује Русију.

Меркелин долазак у Москву омекшава мало нашу реторику према Русији. Наши медији ће бити опрезни, али Путин ће сигурно бити критикован. Они захтевају од сваког ко иде у Москву да заузме чврст став. Али то не значи да се власти тако понашају.

У случају Украјине, Немачка није заузела чврст став. Ова смиреност се може посматрати из два угла: или Немачка мисли на своје односе са Кијевом и планира да их промени у нешто разумно, или ће се држати свог мишљења, али тада су нове ескалације могуће.