Прочитај ми чланак

Научници помоћу НОВЕ ТЕХНИКЕ успели да униште 99 одсто ћелија рака

0

Амерички научници тврде да су пронашли нови начин уништавања ћелија рака.

Стимулисање молекула аминоцијанина инфрацрвеном светлошћу изазвало је синхронизовану вибрацију која је довољна да разбије мембране ћелија рака. Молекули аминоцијанина се иначе већ користе у снимању биолошких материјала као синтетичке боје. Обично се користе у малим дозама за откривање рака, стабилни су у води, а веома добри у везивању за спољашње ћелије.

Истраживачки тим каже да је нови приступ значајно побољшање у односу на другу врсту претходно развијене молекуларне машине за убијање рака, названу мотори типа Феринга, која такође може да разбије структуре проблематичне ћелије.

– То је потпуно нова генерација молекуларних машина које називамо молекуларним чекићима. Више од милион пута су бржи у свом механичком кретању од бивших мотора типа Феринга и могу се активирати скоро инфрацрвеном светлошћу, а не видљивом светлошћу – наводи хемичар Џејмс Тур са Универзитета Рајс.

У истраживању су учествовали и научници са Тексашког универзитета А&М и Универзитета у Тексасу.

Употреба блиске инфрацрвене светлости је важна јер омогућава научницима да уђу дубље у тело. Рак у костима и органима би се потенцијално могао лечити без потребе за операцијом.

Метода молекуларног чекића је постигла стопу погодака од 99 процената при уништавању ћелија у тестовима на култивисаним ћелијама рака узгојеним у лабораторији. Приступ је такође тестиран на мишевима са туморима меланома и половина животиња је остала без рака.

Структура и хемијска својства молекула аминоцијанина значе да остају у синхронизацији са правим стимулусом као што је блиска инфрацрвена светлост. Када су у покрету, електрони унутар молекула формирају плазмоне, колективно вибрирајуће ентитете који покрећу кретање кроз цео молекул.

– Треба истаћи да смо открили још једно објашњење како ти молекули могу да функционишу. То је први пут да се молекуларни плазмон користи на овај начин да побуђује цео молекул и да заправо произведе механичку акцију која се користи за постизање одређеног циља односно за разбијање мембране ћелија рака – каже хемичар Цицерон Ајала-Ороско са Универзитета Рајс.

Плазмони имају крак на једној страни, што помаже да се молекули повежу са мембранама ћелија рака, а покрети вибрација их разбијају. Још су рани дани за истраживање, али почетни налази су веома обећавајући.

Метода је врста једноставне биомеханичке технике против које ћелије рака тешко могу да развију неку врсту блокаде. Истраживачи гледају и на друге врсте молекула који се могу користити на сличан начин.

– Студија говори о другачијем начину лечења рака коришћењем механичких сила на молекуларној скали – каже Ајала-Ороско.