• Почетна
  • СВЕТ
  • МОЛИМО ВАС: САД купиле од Руса ракетне моторе јер без њих не могу у свемир
Прочитај ми чланак

МОЛИМО ВАС: САД купиле од Руса ракетне моторе јер без њих не могу у свемир

0

ruska-raketa-nosac-satelita

Руски и амерички званичници су се сложили око испоруке РД-181 руских ракетних мотора САД. Уговор вреди милијарду долара, упркос санкцијама. Заправо, САД су схватиле да је њихов свемирски програм погођен санкцијама против Русије и да су беспомоћне у свемиру без Русије, пише Правда.ру.

Руска Корпорација за ракете и свемир и америчка Корпорација за орбиталне науке потписале су уговор за испоруку 60 руских РД-181 мотора САД.

Руски званичници напомињу да је РД-181 посебно дизајниран за употребу на Антарес возилима. Употреба ових мотора ће омогућити преношење веће количине терета на ИСС (међународна свемирска станица) и у орбиту. Уговор забрањује употребу РД-181 у војне сврхе. Поред трошкова прављења мотора, у цену су укључене и разне друге услуге, па чак и тестови.

Америчке санкције нису утицале на свемирску сарадњу са Русијом

„Политика је политика, а новац је новац. Наравно, САД никада неће учинити нешто на своју штету“, рекао је председник државног комитета за индустрију у Думи, Сергеј Собко. „То није ништа ново. Од првог тренутка када су се појавиле санкције, речено је да ће оне утицати само на односе између САД и Русије, али не и на свемирску индустрију“.

„Американци су прилично свесни чињенице да не поседују чак ни пројекат нове ракете која би могла да доставља терет астронаутима у свемирској станици. Када би сада била заустављена сарадња са Русијом, САД би морале да суспендују активности истраживања свемира. Русији такође не одговара да још више погорша ситуацију“, рекао је стручњак.

То је сасвим нормалан став Руске федерације. Ако су њени производи компетитивни, онда ће имати и велику потражњу. Мотори о којима је реч користе се за ракете које допремају терет у блиску орбиту.

Свемир и САД ће дуго бити зависни од Русије

„Пошто развијање и производња мотора трају годинама, САД ће још дуго куповати РД-181 моторе од Русије“, рекао је шеф Института за свемирска истраживања на Руској академији наука, академски саветник на Академији инжењерских наука и члан Уније новинара Русије, Јури Зајцев.

Уредник руског часописа Спаце Неwс, Игор Афанасјев, рекао је шта мисли поводом тога: „Уговор о мотору намеће веома озбиљну обавезу Русији и ставља Американце у непријатну позицију, пошто њихови тренутни закони забрањују инсталацију стране опреме или приморавају компаније да направе сличну опрему“.

Када је свемир у питању, САД није брига за политику нити за санкције, само за бизнис

РД-181 мотори ће се користити на Антарес ракетама које производе Орбитал Сциенцес. Донедавно, Антарес ракете су биле опремљене АЈ-26 моторима, који су слични совјетским НК-33 моторима.

Николај Кузњецов, дизајнер тих мотора, одлучио је да не уништи недовршене НК-33 моторе, сачувавши око десетак комада почетком седамдесетих година. Они су први пут извезени у Америку средином деведесетих година компанији Аеројет по цени од милион долара по комаду.

Американци су прилагодили моторе својим ракетама, створивши модификовани мотор АЈ-26. Експлозија Антарес ракете приликом лансирања, која се догодила крајем октобра 2014. године, вероватно се догодила због примене мотора АЈ-26.

Након експлозије, Антарес више неће користити ове моторе. Међутим, прича се да ће се користити РД-181 мотори.

Американци не желе да зауставе лансирање Антареса на ИСС. Потреба за наставком програма и унапред спремни мотори омогућиће даљу сарадњу између Русије и САД наредних година.

Wебтрибуне.рс

 

Webtribune.rs