Прочитај ми чланак

„Кримски сценарио“ у Тексасу у име историјске правде

0

Догађаји који су се десили у 2014. години на Криму, показали су свету да демократија постоји на планети Земљи. Како гласањем обични грађани могу да остваре заједнички дом из снова, чак и ако противи се интересима владе.

Supporters of a Sons of Confederate Veterans  rally wave flags in protest at Hopkins Green in Lexington, Va. , Thursday, Sept. 1, 2011.   About 100 people gathered  before a City Council hearing and possible vote on the proposal, which would limit flags on city light poles to the American, Virginia and Lexington flags.  (AP Photo/The Roanoke Times,  Sam Dean)

Одлучни да следе пример Кримскими становника су и становници Тексаса. Бар, чланови „Текашког Народног покрета“, који су гласали у корист одржавања референдума у држави. Узгред, велика већина њих су били за референдум, у односу на оне који су желели да остану део Сједињених Америчких Држава.

„Људи имају право на самоопредељење. Људи морају да изаберу облик владавине у региону, надам се да ће ускоро народ Текаса одлучити да ли да остане део САД или постане независан. У овом тренутку, ми водимо разговоре са представницима власти. ТНП тражи присталице, „- рекао је представник странке, Натан Смит.

Упркос очигледном расположењу народа да гласа на референдуму за иступање из САД-а, чак су и организатори веома скептични поводом дозволе за напуштање.

Не заборавите да говоримо о интегритету САД због чињенице да би гласање имало негативан утицај на позицију Вашингтона у међународној арени. Као земља која нема територијални интегритет, неће бити у стању да наметне своју реторику. Сви про-амерички медији журе да каљају чак и саму идеју да је дошао „Тексашки Народни покрет“.

Ако кренемо дубље, онда постоји много разлога за излазак Тексаса из САД. Чак и ако гласање људи доведе до гласања о независности Тексаса са правне тачке гледишта то ће бити проблематично за остварити. Врховни суд ће, после много прегледа и састанака, највероватније да одбије захтеве или ће покушати да удави цео процес у бирократији.

Није чак ни у природним ресурсима једне од најбогатијих држава, већ у самом закону. Просто доношење закона о независности Текаса ће бити правни основ за сепаратизам. Покушаће да оспоре било које тексашке законе и потчине их центру.

А ипак, иницијатори референдума желе да исправе историјску неправду, јер до средине претпрошлог века то је била шпанска колонија. Каснији досељеници из Сједињених Америчких Држава су почели да траже аутономију државе. После 10 година територија је постала део Сједињених Америчких Држава. Чак и упркос чињеници да је до данашњег дана неки Тексашани ово представљају као анексију.

За Србин.инфо са руског превео Илија Вуксановић