Прочитај ми чланак

Које земље имају највећи проценат аутомобила са лажном километражом?

0

Статистике показују да обично проведемо 3 до 5 година возећи исти аутомобил. То значи да постоје 2 или чак 3 прилике да нас продавци преваре у једној деценији!

Дакле, колико је данас заиста ризично купити полован аутомобил?

Испоставило се да одговор зависи од земље у којој живите, пише Carvertical.

За почетак године, одлучили смо да откријемо како учесталост враћања километраже варира од земље до земље. Тако смо спровели истраживање, посматрајући приближно 900.000 извештаја о историји аутомобила прикупљених током 2021.

Читајте даље за налазе нашег истраживања, као и савет о томе како да избегнете аутомобиле са враћеном километражом.

Конкретно, балтичке земље као јединица имају најгоре бројке на основу наших открића. Летонија је на првом месту, са преко 24% проверених возила које показује знаке неовлашћеног отварања одометра. Не заостају ни Естонија и Литванија, које заузимају 3. и 4. место.Додуше, балтичке земље су мало тржиште. Када је реч о великом броју возила са овом врстом преваре, требало би да погледамо даље на исток и југ, на земље попут Румуније (2. место), која има стопу враћања километраже од скоро 20%, као и на Русију и Украјину.

Такође се истичу Пољска (12%) и Мађарска (14%), као и Чешка, Словачка, Словенија, Хрватска и Србија, где око 10% свих аутомобила има враћену километражу.

Овај проблем је мање распрострањен у богатијим западноевропским земљама, где људи имају тенденцију да купују новије аутомобиле. Али ипак, проблем је и тамо учесталији него што већина мисли! Колико је скупа превара лажне километраже?

Проблем код превара километраже је што је то „тих “, али скуп проблем. Према подацима Европске комисије, превара са километражом узрокује штету од око 9,6 милијарди евра годишње.

Многи половни аутомобили у источној Европи долазе са тржишта Немачке, Француске, Белгије, Холандије и Италије. Чак 30%-50% ових аутомобила који се продају преко граница имају лажну километражу. и док економску штету може бити тешко израчунати, механизам је прилично једноставан:

● Када купите аутомобил са лажним очитавањем километраже, преплаћујете (приближно 25%)

● На крају ћете платити још више за поправке

● Биће вам заиста тешко да продате аутомобил у будућности

Како избећи аутомобиле са враћеном километражом

Нажалост, немамо разлога да верујемо да ће превара са одометром постати мањи проблем у 2022. години и касније. Овај злочин је тешко казнити, како због тога што је кривце тешко пронаћи, тако и због тога што казне нису баш честе.

Овде, опет, видимо разлику између западне Европе, где је померање бројача километара уназад озбиљан злочин и власти су способније да га спроведу, и источне Европе, где то једноставно није толико страшно.

Стога, најбоље за купца је да уради проверу историје аутомобила. Ако погледате број шасије било ког аутомобила, можете видети како се његова километража мењала током времена. Ово ће вам помоћи да избегнете преваранте и изаберете само аутомобиле са стварним очитавањем бројача километара.

С обзиром на недостатак чипова који мучи произвођаче аутомобила, тржиште половних аутомобила ће вероватно бити популарније него икада, па је добро бити спреман на све трикове које вам продавци могу припремити!