Прочитај ми чланак

Кинески ловац Ј-15 пуштен у серијску производњу

0

Zhuhai International Airshow

 

(Глас Русије)

Овог месеца кинеска телевизија је пренела репортажу о посети Председника Централног војног савета Сија Ђинпинга носачу авиона Лајонин. У репортажи је био први пут показан палубски ловац Ј-15 у стандардној боји авијације ратне морнарице Кине. експерти већ могу да оцењују перспективе коришћена нове борбене летелице.

Раније су ливци испробани на броду имали жуту фабричку боју и очигледно били су власништво фабрике произвођача – Шенјангске ваздухопловно-индустријске корпорације. Познати кинески експерт за ратну морнарицу контр-адмирал Јин Чо у телевизијском интервјуу изјавио је да нова боја ловца сведочи о томе да је он већ прошао испитивања и да је пуштен у серијску производњу.

Званично кинеска флота није давала никакве изјаве на ту тему. Може се претпоставити да војска очекује да буде формриана прва ескадрила таквих авиона и да се они прикажу у свој лепоти.

Очигледно је да чак од тренутка ормирања прве ескадриле па до достизања њене првобитне бојеве готовости треба да прође време. Први летови и слетање Ј-15 на носач авиона десили су се тек у новембру 2012. године. Пре тога су обављани летови са копненог тренажера. Први летови са носача авиона са оружјем тек предстоје. Систем за узлетање без катуапулта који се користи на Лајонину ограничава узлетну масу авиона и отежава узлетање са наоружањем.

Тек после извесног броја летова може се приступити тернингу бојеве примене палубске авијације. Не изазива сумње да како довршавање Лајонина, тако и пуштање Ј-15 у производњу врло су велики и важни успеси кинеске одбрамбене индустрије. Али како би се ови успеси трансформисали у нове борбене могућности треба још да прође значајно време.

Припрема посаде за палубске ловце сада ће очигледно бити главни задатак. Кинеској флоти за неколико година биће потребно на десетине нових пилота палубских авиона. Јер сада почиње изградња новог носача авиона који, за разлику од експерименталног Лајонина, треба да извршава реалне бојеве задатке.

Важна предност кинеског програма носача авиона у поређењу са руским је то што се Ј-15 од почетка прави као једносед и двосед, са школском и борбеном модификацијом. Двосед Су-33 није био путшен у производњу. Морнарички ловац са другим пилотом се појавио у Русији тек сада, то је МиГ-29КУБ. Постојање ловца двоседа треба да омогући да се битно убрза и поједностави процес припреме пилота.

У целини може се констатовати да се процес формирања кинеске морнаричке авијације развија успешно и без великих кашњења. Када трупе добијају принципијално нову и крајње сложену технику неизбеђжне су тешкоће и неуспеси, али током неколико година они ће бити превладани. Крајем деценије Кина ће већ поседовати битну по размерама флоту тешких палубских ловаца.

Питање ће се састојати у оптималности коришћеног типа авиона и путевима његовог усавршавања. До тада руски Су-33 ће вероватно бити повучени из наоружања, и кинески Ј-15 же бити највећи и најтежи палубски ловци у свету. Русија је сада већ покренула производњу новог типа палубских ловаца на бази МиГ-29. Авиони МиГ-29КУБ имају радикално обновљену авионику, снажне радаре, савршено наоружање, увећани домет и смањену радиолокациони видљивост. при томе они су мањи и лашки од Ј-15/Су-33. Базична конструкциај Ј-15 ће застаревати, а велике размере ће значити да ће кинески носач авиона моћи да носи мање ловаца.

У перспективи Кина рачуна вероватно да користи на носачима авиона летелице пете генерације Ј-31. Али из познатог светског искуства конструисања сличних летелица за сада не може да се каже када ће оне ступити у наоружање и да ли ће овај пројекат уродити плодом. Зато је најважнији задатак за кинеску морнаричку авијацију бити конструисање нових, радикално модернизованих варијанти Ј-15 са ојачаним наоружањем и увећаним дометом.