Прочитај ми чланак

Кина: „САД је највећи зликовац нашег доба“

0

kina-zestoko-reagira-na-americku-spijunazu-sad-je-najveci-zlikovac-naseg-doba_42_7339
Кинеска званична државна новинска агенција објавила је реакцију кинеских власти на најновија открића о америчкој шпијунажи и хаковању њихових рачунарских и телекомуникационих система.

(Адванце, Xinhua | AFP | RT | Press TV)
Подсетимо, за ова открића заслужан је амерички звиждач Едвард Сновден.

У кинеској реакцији жестоко се напада ова пракса САД-а, чак се САД назива „највећим зликовцем нашег доба“. Захваљујући СНОВДЕН и његовој храбрости, већ се снажно осећа утицај на нека важна питања на глобалном нивоу. Немојмо заборавити како је пре свега неколико недеља амерички председник Барак Обама за време прве посете новог кинеског председника Сји Ђинпинга САД-у дословно кинеском државнику „држао лекцију“ о проблему „сајбер сигурности“ док су водећи амерички и њима подобни медији у један глас Кину прозивали великом претњом за сајбер безбедност.

Захваљујући документима које је у јавност пустио Едвард Сновден, који у овим тренуцима прелази пола света како би избегао амерички прогон, ова пропаганда око поткопавања Кине вратила се Обаминој администрацији као бумеранг. Сада је САД пред очима света оптужен – али у овом случају с доказима – као највећи шпијун и империја која жели имати информације о свима, свуда и у свакоме тренутку.

Осврнимо се на део текста који је објављен у службеном гласилу кинеском:

„Едвард Сновден, запосленик америчких обавештајних служби открио је неке од најтајнијих шпијунских активности америчке владе те је ставио Вашингтон у поприлично чудну позицији.

Протеклих неколико месеци амерички политичари и медији кренули су са бројним оптужбама за интернетско шпијунирање против Кине, настојећи ствар приказати тако да изгледа како је Кина један од највећих починитеља интернетске шпијунаже.

Те тврдње још су и снажније наглашене за време састанка између кинеског председника Ксиа Јинпинга и америчког председника Барака Обаме раније овог месеца у Цалифорнији где се требало разговарати о односима између двије највеће свјетске економије.

Све ово је ишло релативно добро за САД док се нису појавили подаци о шпијунском програму ПРИСМ америчке Агенције за Националну Безбедност (НСА).

Према СНОВДЕН, америчка влада се упустила у широке дубиозне шпијунске активности не само против сопствених становника, већ и против владиних, академских и пословних ентитета широм света.

Посљедњи извјештаји листа South China Morning Post из Хонг Конга, који очито има контакт са СНОВДЕН, откривају како је Вашингтон хаковао рачунарске системе главних кинеских телеком оператора те једно од државних главних универзитета.

Ове, као и претходне оптужбе, су јасно забрињавајући знакови. Они показују како се САД, који се већ дуго времена жели приказати невином жртвом сајбер напада, заправо претворио у највећег зликовца нашег доба. „

Veliki brat_3872_6732
Оптужбе у кинеском државном гласилу јесу тешке, но сасвим аргументоване. Након ових открића САД више не може по свету изигравати угроженог заштитника демократије јер су својим радњама показали своју империјалистичку нарав. То вероватно неће нимало променити њихов приступ настојању да контролишу остатак света, но тај остатак света мора тих чињеница постати свестан. И када говоримо о САД-у, нипошто не говоримо о земљи, јер су и становници САД-а итекако жртве овог система.

Можда још нисмо ни свесни шта је Сновден заправо учинио својим храбрим чином. Не само да је потврдио оне чињенице које су дуго егзистирале на самом рубу доступних информација, већ је понудио један нови образац за све оне који се до сада ниси усудили кренути његовим стопама. Поручио је: „Ово није свет у којем желим да живим“ и тај став био је јачи од страха и могућих последица.

Кина и Русија ће настојати да избегне знатну ескалацију односа са САД-ом, но њихов позитиван ангажман „испод хоризонта“ већ је итекако видљив. Власти у Москви и Пекингу ће све порећи, но јасно је како без њих заправо не би било могуће извести ову акцију која је данас у току – Сновден је напустио Хонг Конг и кренуо за Москву. Од тамо ће отићи у неку трећу земљу, вероватно Венецуелу, Еквадор или можда, према некима, Исланд. У сваком случају ускоро би могао постати правно недоступан за америчку администрацију која је шокирана чињеницом да јој је „осовина“ Пекинг-Москва на овако „дрзак“ начин одбила послушност.

„Сновденов лет“ могао би постати велика прекретница у међународним односима, а ти односи уско и шире везани су уз готово сва међународна догађања у данашњем свету. Ако Сновден заиста заврши у Латинској Америци, то ће бити велики тријумф једне политике која се отела контроли те стасала у праву аутономију.

Латинска Америка, упркос свим проблемима (протести у Бразилу) још увек може наступити као важан и утицајан политички фактор. Јулиан Ассанге већ има азил у Еквадору, но до тамо не може доћи због тога што је „заточен“ у амбасади у центру Лондона. Сновден би могао бити веће среће. У коначници можда Латинска Америка ускоро постане оаза за оне који траже уточиште од неправде и прогона, а таква никада била не би да је у кључним тренуцима нису водили кључни људи – од Ернеста Че Геваре, до покојног „Ел Цоммандантеа“ Хуга Цхавеза и других државника демократског социјализма – Латинска Америка је спремна да постане бастион отпора.