Прочитај ми чланак

Караганов: Деградација Запада готово неизбежно ће довести до трећег светског рата

0

ЈЕДАН од водећих руских спољнополитичких ауторитета – Сергеј Караганов који је и почасни председник московског Савета за спољну и одбрамбену политику – не одустаје од своје процене да Русија, ако то буде потребно, нанесе ограничене атомске ударе по Европи да би и себе и свет спасила од глобалног нуклеарног рата.

Он је и даље уверен да претња употребом нуклеарног оружја може помоћи да се западне земље отрезне и натерају да прекину сукоб са Русијом који траје не само у виду рата у Украјини.

– Не слажем се са критичарима који тврде да позивам на гашење пожара бензином. Поента је у томе да надолазећу ватру можемо зауставити постављањем противпожарних преграда на њеном путу или паљењем својеврсне сусретне ватре. Моја примарна намера је да пробудим у људима, пре свега на Западу, инстинкт самоодржања. Па да они, а и ми, престанемо да гурамо главу у песак и трезвено проценимо ситуацију. Надам се да ћемо и без употребе нуклеарног оружја, само померајући се на лествици одвраћања и ескалације, опаметити западне елите и да ће оне прекинути своју агресивну политику, да ће устукнути назад и почети да брину о проблемима својих земаља.

Критичарима свог начелног залагања за „превентивни нуклеарни удар по циљевима у Европи“, одговорио је:

– Прво, пожар букти већ 15 година, а пре или касније политичка, морална и друга деградација Запада – заједно са другим променама у свету – готово неизбежно ће довести до Трећег светског рата. Потпуно сам свестан нуклеарне стратегије Сједињених Држава и сигуран сам да оне неће користити нуклеарно оружје да заштите Европу.

– Прочитајте члан 5. Повеље НАТО – он ништа не говори о томе да ће САД, или било која друга држава у блоку, аутоматски нанети узвратни удар, залажући се за НАТО земљу која је погођена. Ништа од тога! Штавише, када сам проучавао историју стварања НАТО-а, читао сам документе и знам да су се амерички сенатори борили до смрти и успели су да обезбеде да члан 5. не предвиђа никакве аутоматске гаранције. Али, створен је мит, у који су многи и код нас веровали током Хладног рата, да ће бити сви за једнога. То је мит и чисти блеф.

– Шта заправо каже тај 5. члан? Само то да ће у случају напада на државу чланицу алијансе друге земље нападнутој „пружати помоћ“. А какву помоћ – војну, економску, хуманитарноу – о томе ће се одлучивати у складу са бирократским процедурама унутар алијансе. И, далеко је то од извесног да ће се тамо решити на колективни оружани одговор, посебно нуклеарни.

Поводом могућности да НАТО после самита НАТО у Виљнусу пошаље „ограничени војни контингент” у Украјину, Караганов је рекао:

— НАТО војници, посебно Пољаци, већ ратују у Украјини као плаћеници. Мислим да алијанса неће тамо слати никакве трупе под свој окриљем. Али могу да запрете да ће снаге неких појединачних земаља ући у Украјину, на пример – под заставом Пољске. Али, тада ће наши западни „пријатељи“ направити огроман скок на лествици ескалације. Јер, њихове трупе ће се у том случају директно борити са нашим на територији коју ми сматрамо својом. А онда ћемо чак имати и формално право, већ предвиђено нашом исувише скромном нуклеарном доктрином, да први извршимо нуклеарни удар по земљи учесници агресије.