Прочитај ми чланак

„Како је напад у Берлину успешнији од 11. септембра „

0

Када се упореди оно што је уложено с резултатом, напад на божићни сајам у Берлину успешнији је и од терористичког напада 11. септембра у Њујорку.

11-septembar-nju-jork

У нападу 11. септембра убијено је много више људи, њих 2.700, односно 142 по нападачу – учествовало је 19 терориста с Мохамедом Атом на челу.

У нападу камионом у Ници у јулу ове године убијено је 86 особа, у Берлину се број мртвих до сада попео на 12, уз 48 повређених.

Међутим, кад се урачунају уложено време и новац, напад у Берлину много је успешнији од удара на њујоршке “близанце”, израчунао је немачки лист „Билд“ у тексту “Математика терора”, преноси загребачки “Јутарњи”.

Како се наводи, да би отели авионе и срушили их на небодере који су били симбол Менхетна, терористима је било потребно неколико месеци и гомила новца.

“Прва препрека био им је улазак у САД, потом убацити се у летачке школе… Веома скупо, ако у то само урачунате смештај и храну за 19 терориста све то време. Ал Каида је морала да уложити много новца у припрему и извршење напада који је променио свет”, пише “Билд”.

За разлику од тога, напад у понедељак увече на божићни сајам у Берлину сличан је ономе у Ници – уместо професионалаца и овде имамо “терористу-аматера” за воланом камиона, без експлозива, без спектакуларне експлозије, без лудог специјалца који ће с “калашњиковом у руци харачити градом сејући смрт”.

Напади у Берлину и Ници показују како се од септембра 2001. променио свет, а с њим и глобални тероризам, пише „Билд“.

Док је 2001. терористима и даље било потребно неколико месеци припреме за сложену организацију компликованог и скупог напада не би ли добили пажњу светске јавности, данас тај исти циљ остварују с минималним напором.

Напад 11. септембра ушао је у историју као први велики терористички напад у директном телевизијском преносу због атрактивне мете. Данас се до светских медија може и без тога, све што вам је потребно јесте један мобилни телефон спојен на интернет.

Осим тога, терористима је данас много атрактивнији модел соло нападача. У време општег надзора интернета много је теже организовати терористичку групу и очувати тајност комуникација. Ангажман соло нападача смањује на минимум ризик од откривања.

Такође, што је терористима вероватно и најважније – то је идеалан модел за опонашање.

У 15 година свет се веома променио, тако да терористи с много мање средстава могу постићи жељени циљ. Зато данашњи терористички напади нису више ни близу спектакуларни као онај 11. септембра. Исламисти више не морају да инвестирају велики новац у напад о којем ће говорити цео свет. Доста је да се појави осамљени, неприлагођени клинац с оружјем које пронађе успут, на путу.