Прочитај ми чланак

Исламски квиз: Нетачан одговор значи смрт

0

Kenija1

Маскирани терористи Ал Шабаба који су упали у трговински центар „Вестгејт” у Најробију дошли су наоружани и својеврсним квизом: ко је знао тачне одговоре на већину њихових питања о исламу – имао је велике шансе да остане жив. Нетачни одговори значили су смрт.

„Како се звала мајка пророка Мухамеда”? „Знате ли речи молитве шахада”? „Како гласи муслиманска заклетва?”, нека су од питања која су пре десет дана одлучивала судбину посетилаца елитног шопинг-мола у престоници Кеније.

Била је то нова тактика употребљена за раздвајање муслимана од „куфара”, неверника.

Док се око 1.000 уплашених посетилаца мола у тренутку напада скривало по тоалетима, иза лутки, по отворима за вентилацију или испод столова у кафетерији, нападачи су ухваћенима постављали 20 питања како би утврдили ко је муслиман. Тај би потом био ослобођен.

„Муџахедини су врло пажљиво бирали жртве, гледајући да на сваки начин раздвоје муслимане од неверника”, потврдили су прошлог викенда америчкој агенцији извори сомалске радикалне групе Ал Шабаб, званичне филијале Ал Каиде која је прихватила одговорност за смрт најмање 67 и рањавање око 200 особа током опсаде трговинског центра.

Процењује се да је нова тактика чувања муслиманских живота резултат свега што се својевремено догађало по Ираку, где су многи муслимански цивили били жртве напада Ал Каиде, која је тиме окретала против себе.

„Ово показује да је Ал Каиди огроман број убијених муслимана представљао проблем управо међу онима којима покушавају да се обрате”, сматра Давид Гартенстин-Рос, директор центра за студије терористичке радикализације. „Сада видимо да Ал Каидине групе покушавају да га реше.”

Основан 2006. као омладинска подружница Уније за заштиту шеријатских судова у Сомалији, Ал Шабаб је од 2009. почео да флертује са Ал Каидом, али због акција у којима је гинуо и велики број муслимана, Осама бин Ладен је Ал Шабабу 2010. морао да скрене пажњу да ограниче страдања „правоверних”. Није желео да џихадисте са Рога Африке укључи у своју мрежу.

Иако је међу жртвама у Најробију било и муслимана, јасно је да су милитанти овога пута покушали да минимизују исламске жртве, што су и потврдили у и-мејл поруци агенцији АП.

Према транскрипту једног документа из 2011. улеме блиске Ал Шабабу издале су „фатву” – верско мишљење – по коме је убиство Француза или Британца „халал”, допуштено. Исто важи и за Етиопљане, Кенијце, Уганђане или становнике Бурундија – јер су извршили инвазију исламске земље Сомалије.

Муслимане, међутим, треба сачувати, додатно је упутство, које вернике саветује да се не мешају са „непријатељем” и држе подаље од места на која они долазе.

Терористички упитник и фатална прозивка представљају најновији знак трансформације глобалне терористичке мреже. Без обзира на поштеду муслиманима, опасност није отклоњена.

Тако је Јужноафричка Република у недељу степен приправности подигла на четврти ниво (један испод највишег) након вести да је Саманта Литвеј, најтраженија жена на листи Интерпола након напада у Најробију, виђена пре неколико месеци како осматра низ страних амбасада у Преторији, јавила је јуче јужноафричка штампа.

Министарство унутрашњих послова ЈАР добило је почетком године информацију од једне приватне фирме за обезбеђивање да је Британка Саманта Литвеј – „бела удовица“ терористе који се разнео у нападу у лондонском метроу 2005. – виђена у близини амбасаде Израела и Високог комесаријата Велике Британије у елитном предграђу Преторије.

Безбедоносни извори у ЈАР открили су сада да је она са лажним пасошем ЈАР неколико година живела у месту Ленасија, где је радила као компјутерски техничар у фабрици халал хране.

Литвеј је под именом Натали Фаје Веб у више наврата путовала по Африци, све док 2011. није утврђено да користи лажни пасош.

Експерти института за стратешке студије у Јоханесбургу открили су јуче да су се две групе муџахедина које су обавиле напад у Најробију састале у ЈАР и одатле заједно кренуле у Кенију.

(Политика)