Прочитај ми чланак

Харут Сасуниан: Турска провоцира пограничне сукобе са Јерменијом – зашто?

0

TURKAR_NS_20091009180814(tert.am/en/news)

Смртоносни инцидент са потенцијално озбиљним последицама збио се на јерменско – турској граници.   Јерменски и турски извори дали су опречне верзије овог догађаја.

Слажу се само да је турски пастир убијен после преласка на јерменску територију.   Гувернер Карса, Ејуп Тепе, тврди да су “ јерменски војници “ без упозорења отворили ватру на 35-годишњег Мустафу Улкера, док је овај покушавао да врати овце са јерменске стране. Турски премијер оптужује Јермене да су користили „прекомерну силу „, наводећи да “ пастир није имао оружје у рукама“. Један локални турски званичник, Осман Угурлу, уљеза идентификује као турског држављанина азербејџанског порекла, који је био наоружан само с ножем и био устрељен с леђа.  

У дипломатској протестној ноти урученој Јерменији, Министарство спољних послова Турске се каже: “ Ми снажно осуђујемо пуцање на недужног грађанина због обичне повреде границе, која је учињена случајно. Нема ваљаног објашњења за несразмерну употребу јерменске силе у том обичном догађају.“ У посебном саопштењу за јавност, Анкара је позвала Јерменију да покаже „здрав разум“ у односима с Турском и Азербејџаном, упозоравајући Јереван на тешке последице погрешних потеза, који могу угрозити стабилност региона и мир.   Јерменија је оспорила турску верзију догађаја, наводећи да су два турска младића прешла границу у три сата ноћу, да краду овце.

Када су руски војници који чувају јерменску границу наредили уљезима да се врате, Турци су их исмевали и одбили су да се повуку. Граничари су затим испалили два знака упозорења у ваздух, после чега је један од Турака отворио ватру на њих. Руске јединице су одговориле и убиле једног турског уљеза – према Управи јерменског пограничног одсека Федералне службе сигурности Руске Федерације.  

Турски извори су више пута нагласили да је пастир био убијен од Јермена, упркос томе што је Анкара свесна да руске трупе чувају јерменске границе са Турском и Ираном, у складу са споразумом Јереван – Москва из 1992. Уместо да окривљује Русе, влада Турске инсистира на одговорности Јерменије за убиство пастира, радије га претварајући у јерменско – турски инцидент, него у руско – турску свађу.  

Јерменско Министарство спољних послова издало је уздржано саопштење, изражавајући жаљење због губитка живота и наду да се такви инциденти у будућности неће понављати. Јасно је да Јереван не жели да распаљује страсти и изазове много озбиљније инциденте са нежељеним последицама.Разумљиво је што турски лидери желе да преувеличају значај овог инцидента на граници, како би се одвукла пажња од мноштва домаћих и проблема на страни, а посебно :  –

Egipat Turska EUsi
– Текућих масовних протеста у Турској, против деспотске владавине премијера Ердогана. 

– Хапшења 3000 демонстраната, повређених 8 000, и убијања петоро других, као резултата      „непропорционалне употребе силе “ од стране турске полиције.

  – Објава у великим америчким, британским и немачким новинама, да су Ердоганове акције „налик   нацистичким „.
– Тужбе премијера против лондонског Тајмса, због објављивања плаћеног писма на целој страници, потписаног од више десетина интелектуалаца и уметника, што ће много шире показати његову тактику застрашивања. 

– Писма упућеног председнику Турске Абдулаху Гулу од 46 чланова америчког Представничког дома, у којем се од њега тражи да осуди антисемитске изјаве турских лидера, укључујући Ердогана, који су се позвали на Ционизам као „злочин против човечности “ и јеврејске подстрекаче окривљујући за протесте у Геци парку. 

 – Озбиљних интерних обрачуна с Курдима, опозиционим политичким партијама и ухапшеним високим официрима.  – Поновних упада у ирачки Курдистан. 

– Затегнутих односа са новим владарима Египта, после свргавања председника Мухамеда Морсија, једног од Ердоганових исламиста. 

– Трвења са Кипром, Грчком, Ираном, Ираком и Израелом и непријатељства са Сиријом. 

 – Бомбардовања турске амбасаде у Сомалији прошлог месеца, од стране групе повезане са Ал Каидом.  

До гуше у оваквим проблемима, у и око Турске, министар спољних послова Ахмет Давутоглу је најавио политику „нула проблема са суседима „, што се претворило у „нула суседа без проблема“.   У време кад Јермени планирају да широм света обележе стогодишњицу геноцида, Турска тешко да својој гомили невоља може да дода и пограничне сукобе са Јерменијом. То би само послужило да се објави дуга листа прошлих и садашњих злочина Турске.

Превод: Александар Јовановић

Јерменски серијал помогао mikrorem.com