Прочитај ми чланак

Година без команданта

0

Прошло је годину дана од смрти Уга Чавеса, револуционара и шоумена. Венецуела је 5. марта обележила смрт председника, који је 14 година владао земљом. Официр и падобранац почео је тихи рат с Америком оног дана кад је дошао на чело земље. Прво што је урадио било је национализовање нафтне компаније, јер је Венецуела међу земљама које имају највеће резерве нафте и гаса у свету, а извоз нафте годишње доноси од 65 до 85 милијарди долара.

cavesВенецуела обележила годишњицу смрти Уга Чавеса

Аграрна реформа је била следећи потез револуционара индиоског порекла. Земљу је одузео домаћим латифундистима, који су по јужноамеричкој традицији поседовали огромне хацијенде које су обухватале и 50 хектара. Чавес је једног дана донео председнички декрет и њихову земљу поделио сељацима беземљашима с једноставним објашњењем.

– На луксузним хацијендама и ловиштима, ништа не производи. Земље има напретек, а хране је премало. Тако више не може.

Тако је Чавес вечно стекао љубав сиротиње, која данас безмало осећа верски занос при помену Чавесовог имена. Ставио је под државну контролу банке, електране, челичане и позвао Барака Обаму да заједно почну да граде социјализам.

А онда је прошле године Чавес умро од рака, сумњиве болести, како је рекао његов пријатељ Махмуд Ахмадинеџад. Ево Моралес, председник Боливије, тврдио је да је отрован. Више од два милиона људи прошло је поред Чавесовог ковчега у Војном музеју.

Након његове смрти венецуеланска социјалистичка творевина је урушена. Криминал, висока инфлација, несташице основних намирница и погоршање животног стандарда изазвали су масовне протесте против владе Чавесовог наследника Мадура. На хиљаде демонстраната одевених у бело, предвођених студентима, мирно су прошетали кроз улице Каракаса и на годишњицу Чавесове смрти.

 

ТВ председник

Чавес је једини шеф државе чији се кабинет налази на телевизији и на улици. Он је још на почетку свог првог мандата на националној телевизији увео своју недељну емисију коју је назвао „Ало, председниче“, која се емитовала сваког викенда. Емисију је уживо водио сам Чавес и никада се није знало шта ће бити тема, ко ће бити гости, колико ће трајати, да ли ће се емитовати из ТВ студија, председничке палате, са обале реке Ориноко, из неког села или фабрике. Емисија је трајала по неколико сати, а понекад чак и целих осам.

Војни музеј

Власти Венецуеле одлучиле су да Чавесово тело чувају у Војном музеју „да га народ има пред очима вечно“ иако је он сматрао да није у реду да се људи клањају лешу. „Мртваца треба сахранити или леш дати научницима“, говорио је.

 

(Вести)