Прочитај ми чланак

ГАС И НАФТА: Непобедиво оружје Русије у сучељавању с Америком

0

Извоз руске нафте у Индију је 2017. дословно експлодирао. Иако су раније испоруке биле скромне и никада нису прелазиле 500 000 тона годишње, односно 10 000 барела дневно, првих пет мјесеци ове године је Индија увезла већ милион тона руске нафте.

Узрок је смањење производње нафте договорено између групе ОПЕЦ и Русије, што ће повећати цијену црног злата, као и спорови око иранских нафтних поља. Стручњаци виде и разлоге за позитивне промјена тренда у блиској будућности, будући да Роснефт намјерава купити индијску фирму Есар Оил, специјализовану у рафинеријама. Дакако, географске карактеристике, удаљеност, планине Памир и Хималаја, али и Пакистан, спречавају Русију да се копном повеже с купцима нафте у Индији, док је гас сасвим друга ствар.

Наиме, 2018. руски Газпром почиње велике испоруке природног течног гаса (ЛНГ) Индији, што је договорено на прошлом самиту групе БРИКС у индијском граду Гоа. Морем је пуно лакше провести у дело овај договор, јер је континентални гасовод тренутно врло тешко изградити и због спора између Пакистана и Индије, али и невољкости Кине, па овакав пројект још не постоји. За сада је довољан ЛНГ.

Руски Газпром ће Индији почети испоручивати 2,5 милиона тона течног природног гаса годишње од 2018. године, средином таприла је рекао Јуриј Сентјурин, замјеник руског министра енергетике.

Газпромова подружница Газпром Маркетинг & Трединф Сингапур ће деловати као испоручитељ индијској компанији Гас Aуторити оф Индиа Лтд. Обје компаније су потребне уговоре о испоруци за следећих 20 година потписале 2012. године.

Руски ЛНГ ће се у Индију слати из постројења на Сахалину, као и из новог Јамал ЛНГ постројења, рекао је Сентјурин. Прва фаза пројекта Јамал ЛНГ ће бити довршена ове године, а главни купци ће, осим Индије, бити Кина и Јапан.

Између 2009. и 2016. године је Газпром Индији испоручио 26 терета ЛНГ укупног волумена 1,7 милиона тона.

Но, Русија и Индија су на годишњем самиту у Гои у листопаду 2016. потписали Меморандум о разумијевању у којем су  Газпром и Гас Aуторити оф Индиа Лтд. пристали на себе преузети снабдевање ЛНГ из Русије до Индије.

Aко и постоји некаквих проблема у испорукама енергената копненим путем из Русије за Индију, то с Кином није случај. Руси и Саудијци се натјечу за прво мјесто добављача нафте незаситног азијског дива, али Пекинг зна да Ријад својим испорукама јача амерички петродолар и вјешто калкулише количине наручене од саудијског режима.

Чини се да фараонско путовање саудијског државног врха у Пекинг у омарту није имало жељени учинак. Већ други мјесец заредом је Русија претекла у испорукама нафте Кини саудијске ривале и кинеским купцима испоручује 1 150 000 барела дневно, док Саудијска Aрабија продаје 963 000 барела.

Нафтовод Скороводино-Дакинг, који је почео с радом у 2011. године, почео је просјечно испоручивати 100 милиона тона или око 400 хиљада барела нафте дневно. Ова деоница је део огромног комплекса Источни Сибир-Тихи океан (ЕСПО), који би ускоро поновно могао исцртати енергетске мапе у источној Aзији, с обзиром на своје кракове који су у изградњи и сежу све до Кореје и Јапана.

Наравно, не треба заборавити да преко евроазијске шаховске плоче Газпром снабдеваТурску, којој је у прва четири мјесеца ове године повећао испоруке за 26% или на више од 10 милијарди кубних метара гаса. Као и његови европски партнери, турски султан је све више зависан о руском гасу, и то док Турски ток, чија је градња тек почела, још није ни оперативан.

Што се тиче Европе, унаточ медијском рату и санкцијама против Русије због Украјине и Сирије, “Римленд” још увијек зависи о гасу “Хеартленда”, којег у овом случају представља Газпром.

У првом тромјесечју 2017. је Газпром додатно повећао извоз свог плавог злата у Европу за 15% и испоручио 51 милијарду кубних метара. На крају би коначна испорука за Европу ове године могла досегнути око 200 милијарди м3, док је та бројка 2015. износила 180 милијарди, а 160 милијарди м3 гаса у Европу из Русије је испоручено у 2014. години, почетком Хладног рата због украјинске кризе. Унаточ свим плановима, пријетњама и подршци Вашингтона, начело нужности је превладало и Европа другачије не може чинити. Наравно, ако изузмемо неколицину земаља које се у корист властите штете понашају у складу с препорукама извана.

Стратешки интерес Aмериканаца је изоловати Русију од Европе и одржати подијељену Евроазију. Ово уопште не треба чудити, јер је пракса у међународним односима да једна поморска сила настоји спријечити интеграцију континента из пуког страха од маргинализације. Стога је слободан и повећан проток енергије између Русије и Европе за Вашингтон двострука трагедија. Aко свему додамо невјеројатан пораст испорука енергената Кини и ускоро Индији, онда не да говоримо о трагедији која се да превладати, него о глобалном преустроју који се покушава прикрити празним фразама и бесмисленим пријетњама.

БОНУС ВИДЕО

Гости медијске куће Центар били су српски војни пилоти са ратним искуством, пуковници ратног ваздухоплоства у пензији Мирчета Јокановић и Милорад Ђошић.

О томе у каквом је положају Војска Србије, српско ратно ваздухоплоство и шта за безбедност Србије значе руски мигови 29, који током године треба да пристигни у Србију, погледајте у овом видео линку.

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.