• Почетна
  • СВЕТ
  • ЕРДОГАНОВ РАТ ПРОТИВ АЛАВИТА: Турски протести у новом издању
Прочитај ми чланак

ЕРДОГАНОВ РАТ ПРОТИВ АЛАВИТА: Турски протести у новом издању

0

turska-nemiri-na-taksimu-ne-jenjavaju_trt-bosanski-20213

(news.am, abcnews)

Да бисмо читаоцима Србин.инфо дали бољи увид у ситуацију у Турској и протесте који се махом прећуткују у водећим домаћим и страним медијима, преносимо два текста, први из јерменског, други из америчког извора.

Турски притисак на Алавите јаснa порукa Башару Ал Асаду

Јереван. – Усред напетих односа са Сиријом, Турска покушава да користи насиље против грађана своје земље на основу њихове верске припадности, каже турколог Рубен Мелкониан.

Права Алавита кршена су у Турској вековима. Они су искусили сваки притисак, све до геноцида и етничког чишћења.

„Садашња политика турских власти против Алавита има два значења. Прво, Алавити су недавно били веома активни. Они често имају протестне акције. С друге стране, то може бити и спољна порука „, рекао је Мелкониан за Armenian News-NEWS.am

Турска сматра Алавите агентима Асада и Сирије, због тога их прогони, објаснио је он.
 
„Дакле, Турска шаље поруку сиријском председнику Асаду“, закључио је.

Сукоби са полицијом у Алавитима насељеној четврти Анкаре трају већ шести дан. Разлог сукоба је намера да се изграде сунитска џамија и алавитска кућа (ђемеви) на једном месту.

                                                                   –———
Turska nemiri

Прича о турским протестима
Цариград (Бета-АП) – Када су демонстранти потресли Турску у јуну, њихова порука је била јасна: све ауторитарнија влада треба да научи да слуша дисиденте и буде склонија компромису. Али, нови круг протеста, који је почео од смрти човека у немирном пограничном региону са Сиријом, учинио је да све изгледа сложеније, секташки и непредвидиво.

Најновији улични немири показују да незадовољство које је навело десетине хиљада људи да, у јуну, протестују против владе премијера Реџепа Тајипа Ердогана није избледело. А његова влада је погођена тим протестима – на пример, прошле недеље је изгубила прилику да буде домаћин летњих Олимпијских игара 2020., делом због оштећеног међународног имиџа Турске.

Али, овај круг демонстрација избио је далеко од Истанбула и на другачији начин: смрћу 22-годишњег Ахмета Атакана, који је умро под спорним околностима после протеста у понедељак, у граду на југу Антиохије.

turski nemiri

Хиљаде демонстраната у Цариграду, Анкари и Антиохији, многи узвикујући Атаканово име, од тада се сукобљавају са полицијом свако вече. Млади, либерални демонстранти, носиоци јунских демонстрација, су се придружили, али епицентар протеста ове недеље је пребачен на Антиохију и прерастао је у протест мањинских група.

Уједињујући фактори изгледа да су бес на Ердогана и позив за веће грађанске слободе.

„Влада је настојала да нас подели, али је успела да наведе много различитих људи да се боре за исту ствар,“ каже Ојку Акман(21), студент на Техничком универзитету Блиског истока, која је учествовала у оба круга демонстрација.

Јунски протести били су већи, али је она рекла да су најновији протести жешћи, јер демонстранти бацају ватрене пројектиле, да изазову полицијску реакцију сузавцем и воденим топовима. Све више користе и ватрене барикаде.

Атакан, повод протеста, дошао је из породице Алавита, шиитске секте која обухвата највећу турску верску мањину у претежно сунитској земљи.

Третирани као јеретици од многих Турака, Алавити имају дугогодишње притужбе на дискриминацију и верске слободе. Да све буде компликованије, они су близу сиријских Алавита, и имају тенденцију да подржавају сиријску владу председника Башара Ал Асада, такође Алавита. Велики део њиховог актуелног осећања неправде је Ердоганов чврст став против Асада.

У интервјуу за Асошиетед Прес ове недеље, Зафер Атакан је истакао незадовољство свог брата Ахмета и окривљавање Ердоганове АКП странке за подстицање страних сила да интервенишу у Сирији.

„Ахметов циљ је био да заустави АКП фашизам и империјалистичке интервенције широм света“, рекао је он.

У међувремену, наоружано крило курдских побуњеника ПКК, указујући на Атаканову смрт, позвао је присталице да се придруже демонстрацијама ове недеље. Позив долази док ПКК суспендује повлачење из Турске као део преговора са турском владом око окончања скоро три деценије дугог сукоба који је коштао хиљаде живота. Влада каже да се припрема пакет демократских реформи да се испуне неки од курдских захтева.

Демонстранти кажу да полиција и даље примењује агресивну тактику, која је, локални протест у Цариграду крајем маја против плана владе да руши градски парк, претворила у национални израз неслагања.

Међутим, Влада је променила тактику: уместо да директно интервенише грубим коментарима, хвали полицију и омаловажава демонстранте, Ердоган је до сада остао тих у току најновијих протеста, који су такође добили релативно мало пажње у турској штампи.

Асли Ајдинтасбас, колумниста турског дневника Милиет, каже да очекује да ће се протести наставити.

„Тренутна ситуација није одржива“, каже она. „Турска ће бити или више демократска, или више ауторитарна.“

Аутор: Дезмонд Батлер, у сарадњи са Мехмедом Гузелом из Антакије, Турска

  За Србин.инфо превео и приредио: Александар Јовановић – „Микрорем“, mikrorem.com