Прочитај ми чланак

Ердоган без алибија за погром Курда

0
Неустрашиви борци Курди (Фото: kp.ru)

Неустрашиви борци Курди (Фото: kp.ru)

– Америко, да ли си са нама или са курдским организацијама. Ви их не знате, а нама су добро познати као и Исламска држава – рекао је Ердоган.

Дан раније амбасадор САД Џон Кирби био је позван у турско Министарство спољних послова јер је изјавио да те курдске организације не сматра терористички.

Наиме, САД наоружавају ирачке и сиријске Курде за борбу против Исламске државе. Пошто је руски утицај на Курде све већи, Американци не смеју да их се одрекну, јер су им потребни да стигну до сиријске нафте пре регуларне сиријске армије.

Прокламовани циљ САД и даље је свргавање сиријског председника Башара ал Асада и сузбијање руског утицаја. Амерички аналитичари дефинисали су политику Вашингтона: Борићемо се против Исламске државе као да нема Руса и Асада и борићемо се против Руса и Асада као да нема Исламске државе.

Тако су турски интереси остали по страни од америчких којима смета и такозвана антитерористичка операција коју Анкара од јесени 2015. спроводи на својој територији против Курда којих има око 17 милиона и представљају петину становништва. Тим пре што свирепост турских трупа прети да изазове општу побуну, а ривалитет Анкаре са Русијом у Сирији и на Кавказу може да наведе Москву да наоружа Курде.

Организације Курда указују да турске операције све више личе на етничко чишћење, при чему се наводи језиви пример спаљивања десетина људи у подруму у граду Цизре. Турци наводе да је реч о борцима Радничке партије Курдистана, а локални извори да су побијени цивили. Међутим, цивили гину у неколико турских градова, а смрт не заобилази ни децу. При том су Курди објавили и понижавајуће фотографије тела, па и турских војника око мртве девојчице с које су скинули одећу.

Мали играчи испадају

Многи аналитичари указују и да ће се Вашингтон и Кремљ договорити око Сирије као што су и око Ирана, при чему ће по страни остати интереси Турске, њеног регионалног саучесника Саудијске Арабије, односно Француске и Велике Британије које су држале Блиски исток као мандатне територије, дакле у привременом колонијалном статусу.

Ердоганове амбиције да окупира северни део Сирије уз ризик рата с Русијом и онемогући стварање курдске аутономије у тој области подразумевају амерички благослов и заштиту што је амбасадор Џон Кирби избегао и изазвао Ердоганов бес.

„Амбасада“ у Москви

У Москви је отворено представништво сиријског Курдистана. Дамаск се није успротивио, пошто инетерсе Курда представљају дипломати сиријске и ирачке владе.
Амбиције Курда расту, па је тако њихов ирачки вођа Масуд Барзани недавно изјавио да је време да аутономија прерасте у независност. Упркос томе, ирачки премијер Хајдер ал Абади изјаснио се против било какве турске или саудијске интервенције.