Прочитај ми чланак

Црвени аларм за човечанство: Објављен историјски извештај о клими

0

Међувладин панел о климатским променама (ИПЦЦ) објавио је значајан извештај који су одобрили делегати 195 земаља. Ова анализа обављена је по хитном поступку, услед пожара који букте по свету, а зансована је на 14.000 рецензираних студија о климатским променама, преноси Дојче веле. Оно што су закључили не представља изненађење - човек је уништио планету и она сада изгледа непрепознатљиво када се упореди са стањем од пре 500 година.

Један од главних узорака пожара јесте огромно загађење угљиком, те ће по њиховом мишљењу, праг од дозвољених један и по степен глобалног загревања у наредних 100 година, бити прекорачен већ у наредних 15, преноси DW.

„Овај извештај је провера реалности“, рекла је Валерија Месон-Делмот, копредседница радне групе панела која га и припремала ово истраживање.

Сагоревањем фосилних горива и ослобађањем гасова који загревају Земљу попут стакленика, људи су загрејали планету за око 1,1 степен целзијуса.

Извештај показује да је ово довело до топлотних таласа и јаких киша широм света. Удио тропских циклона са великом брзином ветра је порастао. У многим регионима и суше трају знатно више од уобичајеног.

Од последњег великог извештаја ИПЦЦ-а из 2014. научници су постали све сигурнији да су климатске промене проузроковале појединачне пожаре, поплаве и олује.

За овај проблем према извештају постоји једноставно решење, престанак сагоревања фосилних горива. Ипак владе држава, предузећа и појединци то не чине довољно брзо.

„Када погледам резултате о климатским екстремима, рекала бих да се налазимо у климатској кризи“, рекла је Соња Сеневиратне, научница са Института за атмосферске и климатске науке на ЕТХ Цирих у Швајцарској и коауторка извештај.

„Заиста имамо велики проблем“, додале је.

Колико брзо климатске промене загревају свет?

Светски лидери су се 2015. обавезали да ће загревање до краја века ограничити на знатно испод два степена, ондносно на идеалних један и по степен, услед глобалних напора да се избегну ескалација катастрофе.

Али они уместо тога спроводе политику која је довела до загревања од чак 3 степена Целзијуса.

Уколико циљ од један и по степен буде достигнут у року од неколико деценија, температуре би се могле да се „врате у нормалу“ до краја века.

Поред брзе декарбонизације глобалне економије, то би укључивало уклањање велкие количине угљен-диоксида из атмосфере. Али технологија која би то могла да изведе је изузетно скупа и не постоји гаранција да би то заиста и омогућила.

„Много је лакше избећи емисије сада, него када угљеник буде било превише, онда бисмо морали да уклањамо доста његових емисија из атмосфере“, рекла је Малти Мајхаузн, научница са Потсдамског института за истраживање климатских промена и коауторка извештај.

„Та цена је већа од многих доступних плодова које данас имамо“, рекла је.

Шта ће климатске промене да учине планети?

Широм света екстремне кише ће бити за седам одсто јаче сваким додатним степеном глобалног загревања. Уз то свет ће се суочити и са много нових циклона и монсунских киша у Азији.

„Са сваким додатним повећањем глобалног загревања, промене екстремно постају све веће“, написали су аутори извештаја.

Јаке кише које су падале једном у деценији већ су порасле за 30 одсто. Када та температура порасте за још три степена, оне ће бити два до три пута чешће, а количина воде на Планети биће већа него икада. Суше које су се дешавале једном у 10 година, сада са собом остављају уништене хектаре обрадивог пољопривредног земљишта.

Топлотни таласи су већ сада 2,8 пута вероватнији и за степен топлији од оних пре индустријске револуције, а у следећих неколико годибна биће 9,4 пута вероватнији и 5 степени топлији.

Извештај предвиђа и то да ће топлотни таласи који су се некада дешавали на земљи на сваких 50 година, а сада ће их бити и до 39 пута већи.

„Извештај јасно излаже доказе о томе колико је хитна акција“, рекла је Вероника Иринг, научница из немачког Ваздушно-космичког центра и коауторка извештаја.