Прочитај ми чланак

Шеф СЗО за укидање меса у исхрани – борба против климатских промена

0

Генерални директор Светске здравствене организације (СЗО) др Тедрос Адханом Гебрејесус издао је саопштење у којем захтева од влада да спроведу планове за „трансформацију” „система исхране” опште јавности у циљу борбе против „климатских промена”.

Према Тедросу, јавност сада мора „да се удаљи од једења меса и традиционалне пољопривреде“ да би „спасила планету“ од „глобалног загревања“.

Шеф СЗО тврди да пољопривреда и производња меса „штете здрављу људи и планете“.

У свом видео обраћању, Тедрос упозорава да „системи за исхрану доприносе преко 30% емисија гасова стаклене баште“.

Он даље тврди да ови такозвани „гасови стаклене баште“ стварају „глобални терет болести“ и истовремено доприносе наводној „климатској кризи“.

Стога, неизабрани бирократа тврди да конзумацији меса треба стати на крај.

„Наши системи исхране штете здрављу људи и планете“, изјављује етиопски глобалиста којег финансирају порески обвезници.

„Прехрамбени системи доприносе преко 30 одсто емисија гасова стаклене баште и чине скоро једну трећину глобалног терета болести.

„Трансформисање система исхране је стога од суштинског значаја преласком на ову здравију, разноврснију и више биљну исхрану.

„Ако системи исхране обезбеде здраву исхрану за све, могли бисмо да спасемо 8 милиона живота годишње“, тврди Тедрос.

„СЗО је посвећена подршци земљама да развију и спроводе политике за побољшање исхране и борбу против климатских промена.

„Због тога сам веома задовољан што је преко 130 земаља потписало шифру 28 УАЕ декларације о клими и здрављу.

„Заједно можемо заштитити и промовисати здравље људи и планете. Хвала вам.”

Неке од Тедросових речи су цитиране на страници Уједињених нација о исхрани под насловом „За људе, планету и просперитет: исхрана на ЦОП28“.

Страница се посебно залаже за уједињење „глобалних лидера који стоје иза обавеза и планова за постизање Париског споразума“.

СЗО лажно назива споразум као „правно обавезујући споразум УН за борбу против климатских промена и ограничавање повећања глобалне просечне температуре на 1,5°Ц“.

Париским споразумом је тражено да се друге националне државе придруже „необавезујућим обавезама о климатским променама“.

Страница о исхрани додатно говори о усвајању „Глобалног прегледа“.

Према страници, ово „представља револуционарни споразум о преласку са фосилних горива и позива земље да имплементирају интегрисана, мултисекторска решења за испоруку одрживих, климатски отпорних прехрамбених система као меру прилагођавања климатским променама.

Такође се каже да иако такав потез „представља огроман корак напред“, и даље је било разочарења многих који су сматрали да „постепено укидање фосилних горива није отишло довољно далеко, а параметри система хране нису ишли дубље у ублажавање и напори да се донесу промене у исхрани.”

На страници се наводи да, иако је „ово огроман корак напред – још смо само на почетку путовања“.

Завршава се позивањем људи да „Останите са нама!“

Климатски страх од Тедроса долази након што је шеф СЗО покренуо још један напад на фармере и снабдевање храном раније ове недеље.

Као одговор на недавно потврђене случајеве „птичјег грипа“ код људи , СЗО сада захтева да фармери почну да вакцинишу своју стоку против вируса.