Прочитај ми чланак

Бугарска Русима стопира „Јужни ток”?

0

Премијер Бугарске Бојко Борисов оценио је као „издајнички“ захтев Русије да јој Бугарска исплати милијарду евра (1,3 милијарде долара) као надокнаду за одустајање од изградње атомске електране „Белене“ и наговестио да би Русија могла да се суочи с проблемима у реализацији гасовода „Јужни ток“.

Бугарска је у марту одустала од изградње те нуклеарке због помањкања инвеститора и под притиском западних земаља, забринутих због повећања енергетске зависности Софије од Русије.

Руска компанија „Атомстројекспорт“, која је требало да гради „Белене“, тражи од Бугарске милијарду евра надокнаде, што би могло да угрози бугарске финансије, с обзиром на успорен опоравак економије те земље из рецесије.

– Искрено се надам да председник Путин ништа не зна о томе. Ако зна, неће му се допасти наш сусрет 9. новембра у Бугарској – рекао је Борисов новинарима.

Председник Русије Владимир Путин посетиће 9. новембра Бугарску која у великој мери зависи од руских испорука енергената. Путин рачуна да ће приликом тог сусрета добити сагласност Бугарске за изградњу „Јужног тока“, предвиђеног за годишњи транспорт 63 милијарде кубних метара руског природног гаса у јужну и централну Европу.

Процењује се да ће тај гасовод коштати више од 15 милијарди евра, пренела је агенција Ројтерс.

– Испуњавамо све наше обавезе према ‘Јужном току’. Што се тиче нуклеарке ‘Белене’, настављамо преговоре. Због тога мислим да смо били изузетно и непријатно изненађени тим захтевом – пожалио се Борисов.

Он није изричито рекао да ће покушати да омете или блокира пројекат „Јужни ток“, али, по мишљењу аналитичара, његова изјава говори да би могао да искористи тај гасоводни пројекат као средство у преговорима за смањење компензације за „Белене“.

Москва жели одобрење Бугарске пре него што донесе коначну инвестиону одлуку о „Јужном току“ и у децембру почне изградњу подморске деонице коју ће предводити руски „Гаспром“ и италијанска компанија „Ени“. У конзорцијуму за изградњу „Јужног тока“ су још и француска компанија ЕДФ и немачка „Винтершал“.

– Владина је идеја да питање компензације укључи у преговоре о ‘Јужном току’. Немогуће је да Бугарска и исплати компензацију и одобри изградњу ‘Јужног тока’ – рекао је аналитичар консултантске фирме „Иноватив енерџи солушенс“ Илијан Василев.

Бугарска, некада најоданији савезник Москве, охладила је односе са Русијом након што је њена влада десног центра 2009. ставила на преиспитивање све велике енергетске пројекте које у тој земљи спроводи Русија.

Та најсиромашнија чланица Европске уније добија готово целокупну количину гаса од „Гаспрома“, њену једину рафинерију нафте контролише руски „Лукоил“ и њену једину атомску електрану „Козлодуј“ изградио је Совјетски Савез.

Софија је почела изградњу гасоводних веза са суседним земљама и назначила је компанију „Вестингхаус“, америчку атомску подружницу јапанске групације „Тошиба“, за спровођење студије изводљивости за нови реактор у „Козлодују“.

Бугарска је обећала „Атомстројекспорту“ да ће му платити за радове које је обавио од 2006, али се нада да ће успети да договори смањење исплата.

 

(Танјуг)