• Почетна
  • СВЕТ
  • БРИСЕЛ БЕСАН: Велика Британија „у рату” са Бугарима и Румунима
Прочитај ми чланак

БРИСЕЛ БЕСАН: Велика Британија „у рату” са Бугарима и Румунима

0

David Kamerun

Камерон сам себе изолује
Британски премијер би да уведе ограничења у приступу социјалном систему за грађане других држава ЕУ. Тиме је Дејвид Камерон започео кампању против Бугарске и Румуније и изазвао бес у седишту Европске уније.

Ласло Андор није баш неко ко је у Бриселу познат по својој експлозивној нарави. Али приликом гостовању у једној телевизијској емисији, није успео да прикрије свој излив беса. „Једностране мере и једнострана реторика, посебно у овим временима, не помажу никоме. Велика Британија ризикује да постане неомиљена земља у Европској унији. Ми то не желимо. Требало би да заједно размотримо ситуацију и примерено одреагујемо, ако стварно буде неких проблема“, рекао је поред осталог комесар ЕУ за социјална питања, тржиште рада и инклузију.

За незадовољство у Бриселу, поново се постарао премијер Велике Британије Дејвид Камерон, најавивши да би имигранти из појединих земаља Европске уније (Бугарске и Румуније) могли да буду ускраћени за социјална примања, уколико су у тој земљи дуже од девет месеци без посла.

„Уклонити“ незапослене странце
Шта са онима који немају британски пасош? Шта са онима који немају британски пасош?

„Другим речима, ако људи немају шта да раде, па просе или спавају на улици, они ће на крају бити уклоњени“, рекао је дословце Камерон. Он је у својој изјави за „Фајненшел тајмс“ био је још експлицитнији, поменувши Румуне и Бугаре који би од 2014. наводно могли да рачунају на иста права на тржишту рада, као и други грађани Европске уније.

Теоретски гледано, прописи Европске уније дозвољавају депортацију, али грађани свих земаља чланица Уније, имају загарантовано право слободе кретања. Што значи да би, конкретно у овом случају, поново могли да дођу у Велику Британију, већ колико наредног дана. Са тим би се морало прекинути, уверен је Камерон и тражи да се забрани поновни улазак (за грађане Румуније и Бугарске на 12 месеци).

Британски посланик Странке Поштовања, Џорџ Геловеј, за Глас Русије:

Из бивших социјалистичких земаља Централне и Источне Европе овамо долазе најмлађи и најактивнији људи.
Глупо би било замислити да ће из Букурешта или бугарских лука кренути бродови с пензионерима. Пољски мигранти су нам својевремено много помогли.
Већина Пољака се одомаћила у Британији захваљујући низу одговарајућих закона, које смо тада усвојили.
Ти људи су без сумње много допринели економији наше земље.

(Глас Русије)

Измене закона и споразума, које британски премијер призива, тешко да су изводљиве, сматра Алекс Лазаровиц из бриселског труста мозгова – ЕПЦ. „То се према законима Европске уније тумачи као прелазак црвене линије.“ Само у врло конкретним случајевима улазак у другу чланицу ЕУ, може бити ускраћен. Рецимо ако је реч о починиоцу неког злочина.

Једна од основних идеја Европске уније, јесте слободно кретање свих њених грађана (без икаквих ограничења). Додуше, када Унији приступе нове чланице, постоји тзв. прелазни период. За Бугарску и Румунију, тај временски оквир у трајању од седам година, истиче у јануару 2014. године.

И у Немачкој се поједини окрузи, нпр. у Рурској области, суочавају са све већим сиромаштвом имиграната И у Немачкој се поједини окрузи, нпр. у Рурској области, суочавају са све већим сиромаштвом имиграната

О слободи кретања се неће преговарати!
Својим предлозима Камерон покушава да доведе у питање основна начела Европске уније. Ако би слобода кретања била ограничена, губи се смисао јединственог тржишта рада. „Слобода кретања је фундаментално право које гарантује Европска комисије“, поручила је комесарка ЕУ Цецилија Малмстрем, задужена за унутрашњу политику.

Осуди иницијативе британског премијера, придружила се и комесарка за правосуђе Вивијан Рединг. „Уколико Велика Британија жели да напусти јединствено тржиште рада, онда то треба јасно и да каже. Међутим, ако жели и даље да буде део те приче, онда мора да важи право неограниченог кретања. Не можете имати све одједном, господине Камерон!“, подвукла је комесарка Европске уније.

Брисел ће ипак размотрити предлоге британске владе, а Камерон је најавио да ће почетком наредне године, затражити нове преговоре о слободном приступу јединственом тржишту рада ЕУ. Мале су шансе да се на том плану нешто промени, сматра аналитичар Лазаревиц. „Не верујем да друге земље ЕУ слично размишљају. Мислим да су такве изјаве за унутрашњо-политичку употребу“, оцењује тај Британац у разговору за Дојче веле, додајући да би свако ограничавање у слободи кретања, осетили сви грађани, а не само Румуни и Бугари.

Камерун у „изборном модусу“
И стручњак за миграције Лиз Колет из организације „Migration Policy Europe“, такође Британка, повод за најаву преиспитивања споразума ЕУ, види у предизборној кампањи. Јер предлози премијера Камерона, нису детаљно образложени. Оштра реторика одувек је била заштитни знак британској премијера. Додуше и званичника претходне владе. „Монументална грешка“ у формулацији последица „масовних миграција“ у Енглеској, како каже Колет, потиче од Камеронових претходника.

„Сва документа доказују потпуно супротно. Јер имиграција Великој Британији није нанела штету, већ је од јединственог тржишта рада и слободе кретања енормно профитирала.“

Евроскептицизам је у Лондону ојачао. Тон који се у изјавама британских политичара примећује, подсећа на реторику партије УКИП. „Ово је заправо комбинација њихове реторике, затим медијских извештаја и мешавине евросекптицизма и скепсе према имиграцијама, која у Британији тренутно доживљава процват“, каже експерт за имиграције истичући да се изношењем тако негативних ставова, проблеми само додатно надувавају.

Emigranti u Londonu00

Страх од „социјалног туризма“
На изборима за Европски парламент који се одржавају 2014, евроскептична странка УКИП могла би да освоји чак 25 одсто гласова На изборима за Европски парламент који се одржавају 2014, евроскептична странка УКИП могла би да освоји чак 25 одсто гласова

Чак и ако отворено не заговарају мере сличне оним које најављује Дејвид Камерон, појачана имиграциона кретања са Истока на Запад и Север, брине и друге чланице ЕУ. У писму које су Европској комисији пролетос упутили министри унутрашњих послова Немачке, Велике Британије, Холандије и Аустрије, указује се на проблем повећане злоупотребе социјалних повластица. Брисел је обећао да реаговати, ако Комисији буду прослеђени конкретни докази, који потврђују постојање тзв. „социјалног туризма“. То се, до сада, ипак није догодило.

Британски премијер најављује пооштравање услова за примање социјалне помоћи за имигранте. Мада су они већ прилично строги. Документација се до те мере детаљно проверава, да се у појединим случајевима прелази законска граница, барем тако тврде они који су европском Суду правде већ поднели тужбу против дискриминације у Великој Британији.

(dw.de)