Прочитај ми чланак

Блер: Могу да се кајем, али Хусеин би био као Асад

0

Лондон -- Бивши британски премијер Тони Блер изјавио је да би свет био у “много горој позицији“ да није донео одлуку о инвазији на Ирак.

Убица Срба, Тони Блер

Убица Срба, Тони Блер

Како је рекао, упркос катастрофалним последицама, уклањање Садама Хусеина, је значајно утицало на регион.

Блер је додао и да би било “много боље“ да је упозорио обавештајне службе на опасност оружја које се користило у Ираку, посебно на програм Садама Хусеина о оружју за масовно уништење.

Инвазија која се догодила 2003. године је сада на мети критика након што је Џон Чилкон објавио извештај у којем је та одлука проглашена неоснованом.

Блер је за ББЦ навео да иако су направљене неке грешке, одлулка да се прикључи коалиција са САД је била “права“.

Блер је навео да није направио никакве брзоплете одлуке за улазак у рат.

Чилкотов извештај наводи да Хусеин није представљао “моменталну претњу“ у време инвазије, која је започета на погрешним информацијама.

Такође, говори се да упозорења која су се тицала повећане претње терориста и опасног оружја у региону никада нису подељене са јавношћу или посланицима.

“Није да сам желео да верујем у то. Заиста и јесам веровао, а један од разлога за то је и што је Садам Хусеин такво оружје користио против свог народа“, рекао је Блер.

Он је додао да народ не прихвата то да он заиста жали због одређеих грешки, али како је рекао не верује да је та бора била узалудна.

“Могу да жалим због грешки и могу да се кајем због многих ствари, али генерално мислим не да смо само деловали са добрим мотивом, већ заиста верујем да бисмо били у много горој позицији да се то није догодило. Да је Хусеин остао на власти вратио би се свом програму израде оружја за масовно уништење. А да је остао до Арапског пролећа 2011. године покушао би и да се задржи на власти, на исти начин на који је то учунио сиријски председник Башар ал Асад“, навео је Блер.

Након објаве извештаја, Блер је одржао двочасовну конференцију за новинаре на којој се извинио породицама оних који су убијени у Ираку, прихватајући да га оне “неће заборавити и неће опростити“.