Прочитај ми чланак

Бил Гејтс:Инвестирајте у технологије за системе плаћања и дигиталну идентификацију

0

Власништво рачуна у банкама и дигитална плаћања су порасли, као и родна разлика у власништву над рачунима, према подацима Светске банке, након што је анализирала базу података Global Findex 2021.

Светска банка је приписала побољшање финансијске инклузије контроверзним модерним дигиталним ИД системима и позвала на више улагања у технологију.

„Свет има кључну прилику да изгради инклузивнију и отпорнију економију и обезбеди капију ка просперитету за милијарде људи“, рекао је Бил Гејтс, суоснивач Фондације Била и Мелинде Гејтс, непрофитне организације која подржава Global Findex базу података.

„Улагањем у дигиталну јавну инфраструктуру и технологије за системе плаћања и ИД и ажурирањем прописа за подстицање иновација и заштиту потрошача, владе могу да се ослањају на напредак који је објављен у Финдексу и да прошире приступ финансијским услугама за све којима су потребне“, додао је Гејтс.

Између 2017. и 2021. године власништво над рачунима у Европи и Централној Азији порасло је за 13%. Највећи напредак у регионима у развоју забележен је у Латинској Америци, где је повећање износило 18%.

Према Global Findex-у, недостатак личних докумената у подсахарској Африци један је од главних разлога зашто 30% становништва региона нема финансијске рачуне. Због такве ситуације постоји „прилика за улагање у приступачне и поуздане системе идентификације“.

Дигиталне валуте Централне банке олакшавају ауторитаризам, цензуру и надзор:

„Поред једноставног сталног будног надзора над оним што грађани раде, владе би такође могле да се одлуче за радикалније и у непосредном смислу много штетније потезе, као што је укидање новца људима. Свет је то недавно научио кроз запањујуће поступке канадских власти када су банковни рачуни учесника грађанског протеста били замрзнути, да је то савршено изводљиво чак и без централизованог дигиталног новца који је издала влада.

„Али замислите да је тај облик валуте једини доступан? Сам ниво финансијског масовног надзора без преседана био би готово безначајан у поређењу са потенцијалном штетом коју би нанела замена свих других облика валуте, укључујући фиат новац, и готовину као једну од његових манифестација, кажу критичари.

„Ово би уклонило приватне банке и физичку готовину као „посреднике“ остављајући грађане „саме у соби“ – и сав новац који имају на своје име – био би поверен држави. И од тог тренутка па надаље, они би морали да верују тој држави имплицитно и експлицитно да неће злоупотребити ту огромну моћ. Али то постаје све мање вероватна опција за све више људи, исцрпљених, али и мудријих од разних облика пузајућег ауторитаризма које су пандемија и одговор на њу донели на неким очекиваним местима – попут Кине – али и неким неочекиваним, попут Канаде.

„Све ово је далеко од првобитне идеје о децентрализованим криптовалутама, које би требало да преузму улогу сребра и злата пре „уништења“ папирног новца, и омогуће безбедне, заштићене, неограничене и универзалне трансакције.

Родни јаз у власништву над финансијским рачунима смањен је за 4 поена у Северној Африци и на Блиском истоку.

Светска банка признаје да је КОВИД-19 повећао дигитализацију и широку употребу даљинских финансијских услуга.