Прочитај ми чланак

БЕЗ РУСИЈЕ КОЛАПС: ЕУ ће се од 2025. суочити с несташицама и растом цена гаса

0

“Земље Европе ће се суочити с недостатком достављеног гаса и растом његових цена. С друге стране, испоруке укапљеног природног гаса из Сједињених Америчких Држава не могу помоћи Европи у овој ситуацији”, за Ројтерс је изјавио замјеник предсједник управе руског Газпрома, Александар Медведев.

 

Истакнуо је како ће несташица опскрбе гасом због растуће потражње почети задавати проблеме ​​послије 2025. године.

Александар Медведев је истакнуо “како ће Европа морати донијети одлуку о овом питању”. Према Газпрому, чак ни додатне количине гаса који ће се испоручивати кроз гасоводе у изградњи неће помоћи у овој ситуацији.

“У Европи су потпуно погрешили када су одлучили да не требају знатне додатне доставе гаса, а ако буде потребно, вјерују да ће моћи набавити гас из других земаља. Према многим озбиљним аналитичарима, Европа ће се у будућности суочити с несташицом гаса, али, што је још горе, с оштрим порастом цена гаса”, додао је Медведев.

“Говорећи о изјавама о потреби да се смањи зависност о руском гасу, ми у Русији треба да почнемо да  говормо о претјераном ослањању на новац који добијамо за енергенте само од једног континента. Зар то није узајамна зависност?”, питао је замјеник предсједника управе Газпрома, Александар Медведев.

“Можемо испоручити и више гаса Европи од потребног, чак и након уласка у ново кинеско тржиште. Но, земље Европе ће морати донијети одлуку. Сада је вријеме да почну размишљати ко ће им помоћи да се носе с растућом потражњом за гасом након 2025. Нажалост, тренутно не постоји дијалог о енергији између Русије и ЕУ”, додао је Медведев.

“Изградња гасовода “Сјеверни ток 2” и “Турски ток” неће бити довољна да се уравнотежи растућа потражња и понуда, а ЛНГ неће моћи надокнадити раст потражње”, тврди руководилац Газпрома.

Александар Медведев је раније је напоменуо како су представници управе Газпрома успоређивали удео руских и америчких гасских залиха у Европи и потоње су дословно кап у мору у односу на руски гас.

Осим тога, Газпром указује на непоузданост украјинског гаског транспортног система због кронично недовољних улагања у његову модернизацију.

Што се тиче природног течног гаса, Газпром је на састанку с инвеститорима у Њујорку напоменуо да је тренутни амерички ЛНГ у Европи, унаточ информативној кампањи великих размјера у посљедњих неколико година, и даље је ништаван у успоредби с испорукама руског гаса кроз гасоводе у ЕУ.

ФОТО – Удео америчког ЛНГ-а је нешто већи само на Пиринејском полуострву, док је у Турској с 40% 2016. године у 2017. пао на 28%

 

“Плаше нас неколико година значајним губитком тржишта у Европи, а 2017. година се завршила као још једна рекордна година у извозу руског гаса кроз гасоводе. Осим тога, 2018. је почела с испорукама руског ЛНГ-а у САД, иако у облику “реизвоза” преко Велике Британије, али ми у исто вријеме нисмо видјели прилив ЛНГ-а у Европу”, на састанку у Њујорку је раније рекао директор дугорочних развојних програма Газпрома Кирил Полоус.

“Многи од вас почињу јутро уз шољу кафе. Ако успоредимо обима испоруке Газпрома на европско тржиште са шољом кафе, испорука ЛНГ-а је у односу на ту количину само неколико капи. Јасно је да вас неколико капи каве неће разбудити, као што амерички ЛНГ није имао значајан утицај на диверсификацију набавку гаса и на енергетску безбедности Европе”, додао је Кирил Полоус.

“Чак и ове безначајне количине ЛНГ-а су углавном биле испоручене у земље које немају приступ руским гасоводима или је могућност понуде била ограничена. Дугорочно не очекујемо тржишно натицање с америчким ЛНГ-ом на европском тржишту. Висока цена ових залиха и интерес наших партнера за новим гасним коридорима за увоз руског гаса у Европу су доказ томе што говорим”, додао је директор дугорочних развојних програма Газпрома у говору пред улагачима у Њујорку.