• Почетна
  • СВЕТ
  • АМЕРИЧКА ВОЈСКА ПРИПРЕМА нову генерацију дронова за урбано ратовање
Прочитај ми чланак

АМЕРИЧКА ВОЈСКА ПРИПРЕМА нову генерацију дронова за урбано ратовање

0

americka-vojska-priprema-novu-generaciju-dronova-za-urbano-ratovanje_3644_3299

Пентагонова Агенција за напредне одбрамбено истраживачке пројекте (ДАРПА) започела је истраживачко развојни пројекат познат под називом Брзи аутономни програм лаке категорије (ФЛАП) који има за циљ развој нове генерације беспилотних летелица – дронова – за потребе урбаног ратовања.

ДАРПА има у плану потрошити иницијалних 5.000.000 $ на уговоре с компанијама које се такмиче за посао развоја нових модела дронова. Они би имали могућност брзог летења унутар затворених простора, маневрисања у уским просторима и деловање независно о људским оператерима, све то при брзинама од 70 километара на сат. Нови дронови имитирали би лет јастреба кокошара. Примање понуда из приватног сектора започети ће већ данас.

Уз то, америчка војска већ сада је започела с набавком дронова величине комарца који су настали у производњи Војног истраживачког лабораторија и програма Микро аутономни системи и технологија (МАСТ). Програм је настао у сарадњи Министарства одбране, НАСА-иног Лабораторија за млазни погон и неколико већих америчких универзитета. Лични систем за извиђање, такозвани Black Hornet, минијатурни дрон који је оспособљен да слика фотографије високе резолуције и тренутно их послати своме оператеру, већ се за надгледање непријатељских положаја користио у америчким мисијама у Авганистану.

„Птице грабљивице и летећи инсекти поседују летачке способности какве желимо за наше беспилотне летелице. Циљ ФЛАП програма је истраживање нетрадиционалних метода којима би се малим беспилотним летелицама дала могућност лета по сличном принципу“, рекао је Marc Micire, виши званичник ФЛАП програма. Главни задатак ФЛАП пројекта је производња летелица којима не би био потребан људски оператер. Изградња новог аутономног система контроле који Пентагон жели омогућио би да неколико вештих програмера управљају флотом дронова великих маневарских способности.

„Очигледно је да би се овакве летелице користиле за урбано ратовање и као помоћ при катастрофама, но могућности примене ове технологије могу се проширити на широку палету мисија“, рекла је директорка ДАРПА-е Stefanie Tompkins.

Америчка војска започела је са производњом и промоцијом технологије којом би се могла да омогући велика помоћ у хуманитарним операцијама спасавања људи заточених након поплава, урагана, потреса или лавина.

Ипак, ова технологија ће се примарно да користи у војне сврхе и за урбано ратовање. С обзиром на чињеницу да су САД војно ангажоване или се на то припремају у више од педесет земаља, Пентагон тражи било какву војну корист коју би оваква технологија могла да донесе.

Обамина администрација одобрила је нову ескалацију војне употребе дронова од којих је до сада смртно страдало стотине цивила и деце.

Америчка полиција већ сада се користи беспилотним летелицама за надзор, а увођењем нове генерације овакве мини дрон технологије може се наслутити црна будућност у којој су препади СВАТ тимова пропраћени летећим роботима убицама којима управља вештачка интелигенција.

(Адванце)