Прочитај ми чланак

ВУЧИЋ ЕВРОПСКИМ ЗВАНИЧНИЦИМА: Стабилност региона у питању, а Србију уцењују Косовом (видео)

0

Председник Владе Србије Александар Вучић истакао је да је приоритет Србије да очува стабилност у региону, јер све предузете економске мере неће показати резултате без очувања регионалне стабилности, те критиковао што поједине земље Београд уцењују Косовом.

Премијер Србије је у говору на Европском форуму Вахау, у Аустрији, упозорио да је по питању стабилности региона доста забрињавајућих сигнала, те догађаја који су много већи проблем од оног између Срба и Албанаца.

Ипак, указао је, Србију уцењују Косметом.

Скриниг процес је завршен, али и даље није отворено нити једно једино поглавље, јер неке земље у Европи чекају да се заврше неке ствари око Косова и Метохије, приметио је Вучић.

Он је указао да је после Бриселског споразума у дијалогу са Приштином потписано још низ договора, наводећи као пример договор о правосују, који је, како је рекао, био тежи за Србију од Бриселског поразума.

„Посебно ме забрињава једна ствар, а то је регионална стабилност, у коју је Србија много инвестирала“, истакао је премијер.

Он је у прилог томе подсетио да је недавно у Македонији, на седам сати удаљености од Србије, погинуло 28 људи, те приметио да би желео да види више стабилности у Босни и Херцеговини.

„То су већи проблеми од оног између Срба и Албанаца, иако је тај однос веома комплексан и није лако дефинисати и решити све проблеме“, подвукао је он.

Такође је критиковао неумесне изјаве појединих политичара из суседства, рекавши да је Србија имала најмање „глупих изјава у региону“, те указујући да је на Балкану, као што се видело, потребна само једна иницијална каписла да дође до сукоба. Вучић је казао да спада међу људе који сматрају да је „чаша полупразна“, и да су осећања таква и међу грађанима Србије по питању ЕУ.

Он је истакао да је већина грађана наше yемље и даље за ЕУ, али да опада популарност Уније у Србији, а разлози за то, нагласио је, нису економски, већ политички.

С тим у вези је поменуо изјаве председника Европске комисије да неће бити проширења у наредних пет година.

Говорећи о Србији, Вучић је подсетио да је земља спровела тешке и болне реформе, и да зна да треба још пуно учинити у достизању европских стандарда.

„Знамо да морамо још више чинити у будућности“, рекао је он и нагласио да је земља напредовала у економским реформама и да се, према информацијама из Светске банке, на ранг листи по повољности за бизнис подигла са 91. на 41. место.

Вучић је подсетио да је Србија била једина земља у региону која је предузела тешке и болне мере, као што су смањење плата и пензија, не тражећи једноставна решења, али да и поред тога грађани верују у те мере, иако су супротно оном што могу чути у окружењу.

Он је казао да постоји још много других ствари са којима наша земља треба да се суочи и да нема илузује да ће бити лако напредовати.

„Суочени смо са тежим условима од Румуније и Бугарске и не бежимо од тога. Ми радимо наш посао. Ни у овом тренутку не би били најсиромашнија земља ЕУ ако би постали чланица, али чинимо још више на јачању економије“, казао је Вучић.

Када је реч о региону, Вучић је казао да је битно инвесртирати у инфраструктуру, посебно саобраћајну мрежу, додајући да ЕУ треба да каже да ли можемо рачунати на финансијску помоћ.

„Посебно је битан аутопут Ниш-Тирана, а ако ЕУ не може да то финансира, треба то да каже, јер ћемо онда ми то учинити из нашег буџета. Нисам дошао да од вас тражим новац, јер ми сами зарађујемо и чинимо најбоље да привучемо што више инвеститора“, нагласио је Вучић.

Он је поновио да Србија своју будућност види у ЕУ, додајући да је европска идеја и даље главна у нашој земљи. С тим у вези је рекао да не говори другачије у Бечу, Москви, Бриселу и Вашингтону, и да је и председнику Русије Владимиру Путину рекао да је стратешки циљ Србије да постане чланица ЕУ, те да се нашао на мети руских медија када се заложио за диверсификацију снабдевања гасом.

„Желимо да очувамо традиционално добре односе са Русијом, а то нема везе са нашим евроспким путем, који је наш стартешки циљ. Хтели би да имамо веома пријатељске односе са Москвом и у будућности“, рекао је Вучић.

Премијер се захвалио Аустрији на помоћи прошле године током катастрофалних поплава, али и актуелној, на подстицању инвеститора да улажу у Србију.

Према његовим речима, Србија нема проблема које не може решити, а уз подршку Аустрије може допринети очувању стабилности у региону.

Vahau, 14. juna 2015 - Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vucic i evropski komesar za susedsku politiku i prosirenje Johanes Han na 20. jubilarnom Evropskom forumu. Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vucic stigao je danas na 20. jubilarni Evropski forum Vahau gde ce govoriti na panelu posvecenom temi "Da li je Evropa dostigla svoje granice? Uloga Evrope u svetu". Pored Vucica, na panelu ce govoriti evropski komesar za susedsku politiku i prosirenje Johanes Han, predsednik austrijske pokrajine Donja Austrija Ervin Prel, ministar odbrane Gruzije Tinatin Kidaseli i austrijski vicekancelar i ministar nauke, istrazivanja i privrede Rajnhold Miterlener. FOTO TANJUG / ZORAN MIRKOVIC / bb

Вахау, 14. јуна 2015 – Председник Владе Србије Александар Вучић и европски комесар за суседску политику и проширење Јоханес Хан на 20. јубиларном Европском форуму. Председник Владе Србије Александар Вучић стигао је на 20. јубиларни Европски форум Вахау где це говорити на панелу посвећеном теми „Да ли је Европа достигла своје границе? Улога Европе у свету“. Поред Вучића, на панелу ће говорити европски комесар за суседску политику и просирење Јоханес Хан, председник аустријске покрајине Доња Аустрија Ервин Прел, министар одбране Грузије Тинатин Кидасели и аустријски вицеканцелар и министар науке, истразивања и привреде Рајнхолд Митерленер. Фото Тaанјуг / Зоран Мирковић

Хан: Србија „сидро“ стабилности у региону

Европски комесар за суседску политику и проширење Јоханес Хан изјавио је данас да је Србија „сидро“ стабилности у региону западног Балкана.

Комесар Хан је у говору на Европском форуму Вахау истакао да се Балкан налази на путу стабилизације, и посебно захвалио премијеру Србије Александру Вучићу на његовом доприносу стабилности не само у Србији, већ у целом региону.

„Србија је сидро у региону и има значај који је већи од саме земље“, истакао је Хан.

Он је додао да је стога и важно којим ће путем у проевропску будућност ићи Србија.

Западни Балкан, према његовим речима, биће у потпуности стабилизован када све земље постану чланице ЕУ.

То ће потрајати, приметио је Хан, јер треба приближити те земље Унији.

Како је подвукао, нема обустављања процеса проширења, већ се он мора схватити као процес приближавања тих земаља ЕУ у друштвеном, економском и правном смислу.

Европски комесар је истакао да није довољно да се воде преговори о преузимању законодства ЕУ, подсећајући да је Аустрија са ЕУ преговарала две године, а Хрватска седам.

„Не ради се само у претакању закона у национално законодавство, већ о њиховој примени“, поручио је Хан.

Он се осврнуо и на неучествовање Србије у санкцијама ЕУ против Русије, рекавши да разуме да земља, коју је запад пре 16 година бомбардовао, није ишла тим путем.

„Имам разумевање да ствари у друштву нису још на том нивоу и да политичка елита мора ићи обазривим корацима“, објаснио је Хан

Комесар је рекао да има дубоко поштовање према свим актерима на западном Балкану, али и невладином сектору, који не сме бити паралелно друштво.

Хан је подвукао да је још пуно посла пред нама, али да позитивно гледа на то.

На 20. јубиларном Европском форуму Вахау, на тему „Да ли је Европа достигла своје границе? Улога Европе у свету“, говориће, поред српског премијера, још и председник аустријске покрајине Доња Аустрија Ервин Прел, министар одбране Грузије Тинатин Кидашели и аустријски вицеканцелар и министар науке, истраживања и привреде Рајнхолд Митерленер.

Европски форум Вахау иницирала је Аустрија годину дана после приступа ЕУ, како би подстакла процесе европеизације и од тада се сваке године, средином јуна, одржава у самостану Гетвајг.

Европски форум Вахау је платформа дијалога и размене искустава и до сада је у његовом раду учествовао 21 премијер, 21 шеф дипломатије, као и бројни европски комесари.

Извор: Танјуг