Прочитај ми чланак

СРС: Режим не сме против Шешељеве воље

0

srbija ceka seselja

Српска радикална странка (СРС) саопштила је данас да је захтев Хашког трибунала да се Влада Србије изјасни о гаранцијама за могуће пуштање њеног лидера Војислава Шешеља на привремену слободу доказ да је Трибунал већ требало да донесе одлуку о обустављању поступка.

„Ако би режим (премијера) Александра Вучића и (председника) Томислава Николића поступио по налогу претресног већа, онда би с њима учествовали у завери против Војислава Шешеља“, наводи се у саопштењу СРС-а.

Хашки трибунал позвао је јуче Владу Србије да се изјасни о гаранцијама за могуће пуштање Војислава Шешеља на привремену слободу до изрицања пресуде.

Расправно веће председавајућег судије Жан-Клода Антонетија затражило је од власти у Београду да се изјасне да ли могу да гарантују за спровођење услова под којим би Шешељ, на иницијативу самог већа, био привремено ослобођен.

„Шешељ се већ изјаснио под којим условима би прихватио евентуално пуштање на привремену слободу и поступање режима супротно Шешељевим условима представљало би директан обрачун с њим“, истиче СРС.

Од српске владе се тражи и да „обећа да ће Шешеља сместа ухапсити ако прекрши услове и одузети му пасош и не дозволити му да се било где креће или путује с места где ће боравити“.

Влада Србије ће морати да гарантује и Шешељеву безбедност током боравка на привременој слободи и Трибунал обавестити ако она буде угрожена. Од власти у Београду очекује се и да спречи Шешељев контакт са жртвама и сведоцима, као и могућност његовог утицаја на њих у било каквом облику.

Уколико Шешељ прекрши услове, српске власти биће дужне да одмах обавесте Трибунал. Рок за изјашњавање власти Србије о гаранцијама за Шешеља је недељу дана.

Министарство правде Србије саопштило је јуче да није званично обавештено о захтеву Хашког трибунала да се изјасни о гаранцијама за могуће пуштање оптуженог Војислава Шешеља на привремену слободу до изрицања пресуде.

У Министарству правде агенцији Бета је речено да по процедури Хашки трибунал о сличним захтевима обавештава Министарство спољних послова Србије, које затим захтеве шаље Министарству правде, задуженом за међународну правну помоћ.

(Бета)