Прочитај ми чланак

РУСКИ “КОМЕРСАНТ“: „Србија као верна Русији, а окреће се Западу“

0

komersant rСрпски премијер Александар Вучић путује у посету САД, која може да доведе до заокрета у спољној политици Београда, пише данашњи московски дневник Комерсант.

Настављајући да се декларише као неутрална и верна односима са Русијом, Србија се сасвим очигледно креће према Западу, пише лист.

Лист цитира Вучићеву изјаву да Србија жели максимално добре односе са САД као и да добије подршку Америке на путу у ЕУ и наводи да, иако је економски део посете важан, кључан значај има политички део.

Из програма посете следи да су многе теме Вучићевих разговора у САД на овај или онај начин повезане са Русијом и спољнополитичком оријентацијом Београда. Мада Србија званично наставља да се држи политике неутралности, у односима са НАТО догодио се значајан прогрес, пише Комерсант.

Дневник наводи да је уочи посете САД Вучић дао „малтене сензационалну“ изјаву да ће Београд прихватити препоруке САД и смањити зависност од руског гаса и додаје да су многи политичари и експерти то оценили као знак преокрета у српској политици.

Вучић се потом потрудио да омекша своју изјаву рекавши да Србија не прекида пријатељство ни са Русијом ни са Америком, и да не прави заокрет. Спољнополитички саветник председника Србије Иван Мркић сматра да посета српског премијера САД не удаљава Београд од Москве, наводи лист.

Лист напомиње да је када је саопштено да ће Вучић посетити Вашингтон, он добио позив руског премијера Дмитрија Медведева да посети Москву.

„Намера Србије да се значајно приближи ЕУ и САД вероватно ће изазвати незадовољство Москве, која сматра Београд кључним партнером на Балкану. Москва је својевремено осетљиво одреаговала на прикључивање Црне Горе санкцијама против Русије и на њене планове да удје у НАТО. И недавна изјава македонског премијера Николе Груевског којом је условио прикључивање Турском току позицијом ЕУ, у Русији је изазвало очигледно разочарење“, пише Комерсант.

Дневник пише да у датој ситуацији „Москвца нема велики избор“.

„Или ће балканске земље назвати проамеричким са свим последицама које из тога следе, или ће се сложити да могу имати добре односе и са Западом и са Русијом. Друга могућност је сасвим реална“, оцењује лист и подсећа на изјаву шефа руске дипломатије Сергеја Лаврова пре годину дана да „не треба полазити од логике да ако је неко савезник САД, не може бити партнер Русије и обрнуто“.

Извор: Бета