Прочитај ми чланак

Почиње изградња Јужног тока, а Зорана Михајловић оптужује и Дачића за лаж

0

juzni-tok

(Глас Русије – Ратко Паић)

Јуче је у Београду боравила висока делегација руског гасног гиганта Гаспрома на челу са Алексејом Милером, која ја имала одвојене сусрете са српским државним врхом, а најважнији резултат поменутих састанака се састоји у томе да је означен конкретан датум почетка радова на српској деоници гасовода „Јужни ток“.

Званично је саопштено да ће 24. новембра, за само десетак дана, започети изградња тог пројекта који ће Србији донети енергетску безбедност и омогућити милионске приходе од транзита руског гаса.

Дакле, руска делегација је у Београду разговарала са председником Србије Томиславом Николићем, председником Владе Ивицом Дачићем, као и са потпредседником Владе Александром Вучићем.

Током разговора са руководећим људима Гаспрома и Нафтне индустрије Србије, председник Николић је оценио да је реализација пројекта «Јужни ток» од изузетног значаја за привреду Србије, «јер је подиже за једну лествицу у региону и промовише је у значајан економски фактор не само на Балкану, него и у целој Европи».

На сусрету са премијером Дачићем је речено да је у интересу и Србије и Русије да се тај споразум спроведе, а за Србију је он важан јер Србија, по мишљењу Дачића, на тај начин постаје регионални енергетски центар.

Напослетку, и на састанку са првим потпредседником Владе је истакнут значај потписивања споразума о финансирању и изградњи гасовода «Јужни ток», што је сасвим разумљиво ако се узме у обзир да је његова деоница кроз Србију вредна 1,7 милијарди евра, а значајан део радова на изградњи ће изводити српске компаније.

Са своје стране, Милер је констатовао да је «Јужни ток» један од највећих пројеката у Европи и захвалио је српској страни на напорном раду да се реше сва питања везана за отпочињање његове изградње. Па ипак, Милер је потврдио да је било неспоразума са српским Министарством енергетике, на чијем челу је министарка Зорана Михајловић, зато што се по његовим речима – «приметило не само одсуство сарадње, већ и било каквог дијалога са НИС-ом».

Иначе, то је министарка Зорана Михајловић директно оповргла када је јавно устврдила нешто сасвим супротно, дословно рекавши да «постоје сталне консултације са НИС-ом и да се никада није десило да министарство изда било какав документ, а да пре тога нисмо сели и разговарали са партнерима».

Штавише, она је том својом изјавом демантовала, и у суштини оптужила за лаж, чак и свог шефа Владе Ивицу Дачића, с обзиром да је Дачић јуче изјавио – да је «са Русима дошло до неспоразума због усвајања документа на седници Владе Србије, на предлог Министарства енергетике, а тек касније смо сазнали да руска страна није консултована», додао је Дачић, из чега се јасно види да заправо министарка Зорана Михајловић својом тврдњом да «постоје сталне консултације са НИС-ом», не противречи само Милеру, него што је још много горе од тога, чак и свом сопственом премијеру и непосредном шефу Ивици Дачићу, у чијој Влади је она министар.

Међутим, без обзира на све успутне тешкоће, и без обзира на то што по речима руског амбасадора у Србији „има људи који ометају развој српско-руских односа“, ако је судити по резултатима јучерашње посете делегације Гаспрома Београду, постаје очигледно да је коцка бачена, то јест да изградња гасовода дефинитивно почиње већ за који дан, односно 24. новембра. А то је најважнија чињеница за енергетску будућност Србије, као и за државну касу у коју ће се сваке године сливати приходи од проласка гаса кроз „Јужни ток“.

Да истакнемо да су прилично необично звучали планови за ширење Јужног тока на Балкану. Тако су балкански медији саопштили не само да се разматра могућност изградње крака према Републици Српској и Македонији, већ и планиране линије за транспорт гаса према Косову.

Коментар Синише Вукелића, главног уредника специјализованог интернет-издања Energetikars.com

Овде на Балкану, све што се дешава има неку политичку конотацију. Изградња крака према Косову, није помињана, то је помало изненађење и то је поприлично нова ствар. Претпостављам да Гаспром планира изградњу према Косову јер сматра да тамо има великих индустријских постројења који би могли бити важни корисници. Србија се још увек није изјаснила како гледа на ову одлуку. Чини се да држава Русија на неки начин жели да укључи Косово у своје пројекте када је у питању укљученост држава овде на Балкану у своје енергетске планове. Изградња Јужног тока и уговорени датум је врло важан за регион Југоисточне Европе и комплетан Балкан. Најпре зато што ће донети једну сигурност. Изградња гасовода ће такође повезати све ове земље и помоћи да њихова индустрија крене напред јер ће имати један сигуран и јефтин енергент за производњу.