Прочитај ми чланак

ПАКЛЕНО У СКУПШТИНИ: Посланици „разапели“ Дачића

0

Посланици Скупштине Србије су расправу о потврђивању Споразума о оснивању Фонда за западни Балкан, за који је министар иностраних послова казао да не прејудицира статус Косова, искористили за питања о дијалогу између Београда и Приштине и спољној политици.

Већ у првим сатима седнице дошло је до полемике између Дачића са једне и опозиционих посланика друге стране, а седница је на кратко била и прекинута, због добацивања министру.

Дачић је казао да Влада Србије води доследну политику када је реч о Косову и Метохији.

Он је казао и да Србија не тражи отварање Поглавља 31 (спољна политика), већ да брзо отварање траже они који би, како је рекао, да натерају Србију да што пре усклади спољну политику са политиком ЕУ.

– Не можемо сада да с једне стране урадимо нешто што би довело до тога да се одрекнемо неког пријатеља, а да не стекнемо ниједног новог, а то бисмо урадили ако бисмо се придуржили санкцијама Руској Федерацији. Заболи бисмо сами себи нож у срце – рекао је Дачић.

Бриселски споразум

На седници је било речи о Бриселском дијалогу, па је посланик СДС-НПС Мирослав Aлексић позвао Дачића „да каже истину о томе шта је потписано“ и шта се може очекивати као резултат преговора у наредном периоду. Каже да му није споран уговор о оснивању Фонда за западни Балкан, али да јесте „контрадикторна политика владе“.

Министар је казао да се сада од ове владе траже извештаји, а да их нису подносили ни они који су раније преговарали.

– Тврдим одговорно да је сваке недеље заседао скупштински одбор и извештаје смо подносили Борко Стефановић и ја. Не стоји да није било обавештавања – рекао је Горан Богдановић, посланик СДС и бивши министар за КИМ, тада као члан ДС.

Мало о прелетачима

У једном тренутку, Дачић је рекао да му је драже да разговара са онима који нису „прелетели“, на шта му је Богдановић поручио да води рачуна о свом посланичком клубу, јер се клуб СДС не осипа.

На то му није остао дужан шеф посланика СПС Ђорђе Милићевић који је поручио да је „СПС добро што и њима желе и да за разлику од неких других, они знају у ком се посланичком клубу налазе“.

У расправу која се водила о „прелетачима“ се укључио и Немања Шаровић из СРС који је Дачићу рекао да не критикује прелетаче, јер је у коалицији „са странком прелетача“ и додао да је некада било извештавања о преговорима и да је Борко Стефановић долазио у скупштину после сваке рунде преговоре, те да за разлику од Марка Ђурића (директора Канцлераије за КИМ) он није вређао.

– Не сећам се да је Борко Стефановић вређао посланике на начин на који је то радио Марко Ђурић. Ђурић је за мене лично рекао да сам гори од Едите Тахири, да ћу добити улицу у Приштини – рекао је Шаровић.

Не признајемо Косово

Пошто су Дачићу замерили да не жели да преузима одговорност, он је посланицима поручио да не бежи од тога, јер је ту од 1992. и одговоран је за све, али да нису они ти који процењују његову одговорност већ народ.

Смета му што кроз расправу о оснивању Фонда за западни Балкан неко жели да наметне да влада признаје Косово као државу, додајући да није бежао од одговорности већ појаснио да је споразум о оснивању Фонда нешто што је проистекло из Бриселског договора из 2012. Између осталог, рекао је да постоје „црвене линије“ када су у питању национални интереси, да Србија јесте за дијалог, али да од њих нец́е одступити.