Прочитај ми чланак

НЕМАЧКА ШТАМПА: Македонија пред новим ратом, прети конфликт између Словена и Албанаца!

0
Фото: Танјуг/ АП

Фото: Танјуг/ АП

Немачки конзервативни дневник „Велт“ пише да се „најлабилнија земља Европе“ налази пред новим ратом и, наводећи да је у размени ватре између полиције и „герилских ратника на северу Македоније“ страдало око 40 људи, упозорава да „прети конфликт између Словена и Албанаца“ као 2001. године.

„Русија ту игра једну улогу“, наводи овај дневник у тексту под насловом „Најлабилнија земља Европе пред новим ратом“. Лист пише да је „према познаваоцима ситуације у Приштини“, више Албанаца које су македонске снаге ухапсиле, у затвору „тешко злостављано и делимично повређено“ и наводи да су, такође и цивили били ухапшени, између осталог, једна породица са троје деце. „Велт“ преноси да је влада у Скопљу у недељу објаснила да су албански борци делимично дошли и из „једне суседне државе“, при чему се, како наводи дневник, мислило на Косово, чему се влада у Приштини успротивила.

Извор из безбедносних кругова у Приштини је, међутим, „Велту“, ипак, рекао да је сасвим могуће да су, поред македонских Албанаца, у борбе умешани и косовски Албанци.

И конфлкт из 2001. године је, како је овом дневнику речено, потекао делимично из косовских кланова и зато је замисливо да су неке од истих породице и сада посегле за оружјем.

„Постоје одређене везе између нас и македонских Албанаца које су пуно тешње него између њих и Албаније, јер су како Косово тако и Македонија припадале бившој Југославији“, речено је том листу.

„Велт“ пише и да руска влада подржава македонску владу и осуђује протесте против владе у Скопљу.

„Министарство спољних послова у Москви говори о покушају западних кругова да се Македонија дестабилизује“, преноси „Велт“.

Дневник „Берлинер цајтунг“ преноси да се „чују гласне сумње у верзију полиције према којој се у Македонији поново разбуктао албански тероризам“ и пише да су у тој држави већ месецима у првом плану политичке, а не етничке размирице.

„Организације за људска права и западне дипломате оптужују владу премијера Николе Груевског да се служи ауторитарним методама. Према наводима организације ‘Репортери без граница’, у Македонији влада најмања слобода штампе у читавој Европи западно од ранијег Совјетског Савеза“, наводи овај дневник.

Немачки радио „Дојче веле“ преноси писање швајцарског дневника „Ноје цирхер цајтунг“ који пише да је Куманово трећи по величини град у Македонији, у близини границе са Србијом и Косовом и да су две трећине његових становника Македонци, а трећина Албанци.

„Многи посматрачи“, преноси даље овај дневник, „сумњају у званичну верзију догадаја“.

„Тактика наоружаних је свакако врло чудна. УЧК обично заузима села у наприступачном залеђу. Затим се склања одатле да би на крају искористила цивилне жртве у пропагандне сврхе. Повлачење из једне опкољене градске четврти је немогуће, а УЧК никада није изводила самоубилачке мисије. Многи у Македонији сматрају да је у Куманову инсцениран међуетнички сукоб – којим влада покушава да одврати пажњу јавности са политичких и социјалних протеста због којих је у све тежој ситуацији“, пише „Ноје цирхер цајтунг“.

„Тајна служба, на чијем челу се налази један рођак премијера Груевског, у стању је да учини тако нешто. А и у региону не недостаје младих људи који се на то могу подстаћи са нешто новца […] Влада премијера Груевског је притерана леђима уза зид. Опозиција већ месецима поступно објављује протоколе прислушкиваних разговора који показују колико је корумпирана и цинична деветогодишња владавина ВМРО и њених албанских партнера. У Скопљу су се формирали протести који су први пут у историји ове земље мултиетнички“, пише „Ноје цирхер цајтунг“.

(Танјуг)