Прочитај ми чланак

Глас Русија – Коштуница: 17. март је развејао мит о вишенационалном Космету

0

Kostunica (1)У марту 2004. године, одмах након драматичних догађаја на Косову и Метохији, успео сам да добијем интервју са премијером Србије Војиславом Коштуницом. Премијер није искључио могућност да у овим догађајима на Косову постоји траг Ал Каиде.

Својевремено је Осама бин Ладен активно деловао у Босни. Било је чак речи да је пружао подршку и „Ослободилачкој војсци Косова“.

Нема сумње да је Ал Каида активно помагала муџахединима у Босни. Тамо је њихова активност била практично отворено. Није искључено да је Ал Каида присутна на Космету, али прикривено, под окриљем разних верских и хуманитарних организација. И свет треба да се замисли над тиме.

Са једне стране, Американци широм света воде рат против исламског тероризма, а са друге стране, на Космету не виде његову активност која им је испред носа. Тако се Косово полако претвара у центар организованог и глобалног тероризма. У великим градовима терористи користе исту тактику. У нашем региону користе другу – застрашивање становништва, убиства. И 17. марта Албанци су кренули „на све или ништа“. То је био покушај преузимања контроле на целој територији покрајине.

Који је главни циљ косовских Албанаца, по мишљењу Коштунице? Стварање „Велике Албаније“, у коју ће ући не само Косово, него и део Босне, Македоније и Црне Горе? Премијер није сумњао.

Сада нема ниједног албанског политичара, који би пред ЕУ отворено признао да им је главни циљ – етнички чиста покрајина и независна држава Косово. А у ствари они теже ка томе свим правдама и неправдама. Уколико се то деси, одмах ће доћи до прекрајања граница суседних држава по мери „Велике Албаније“.

Први корак је учињен 2001. године у Македонији, када су тамошњи Албанци почели рат против званичних власти. Уколико Косово прогласи суверенитет, биће чудно да Тирана не испољи жељу да га подржи, а у перспективи и да се удруже. Ова лавина ће однети све на свом путу. И „Велика Албанија“ тада може да постане потпуно реалан пројекат. Раније је Вашингтон заплашивао цео свет Србима, а сада Запад повлађује Албанцима у њиховим прижељкивањима стварања „Велике Албаније“. Данас је основно да се у региону напокон успостави стабилност, и да не буде никаквих промена граница у корист једних, а на уштрб других.

kosovo-17mart17. март је развејао мит о вишенационалном Космету. Била је то грандиозна превара светске јавности. Сада се може доста размишљати о разлозима, зашто Албанци не могу мирно да живе са Србима и другим народима на Космету.

Зашто се не може наћи неки modus vivendi мирне коегзистенције свих народа у покрајини, цивилизованих и нормалних односа. Наравно тешко је говорити о некој узајамној љубави, али је основно да не буде мржње и жеља да се уништава све, што је у вези са православљем и Србима.

На питање како оцењује изјаву Владимира Путина поводом ситуације на Косову, коју он дао одмах након трагичних догађаја у покрајини 17. марта 2004. године, Коштуница је рекао следеће.

Путин је након догађаја 17. марта дао читку и јасну изјаву о Косову, назвао је све што се дешава етничким чисткама. Затим смо примили веома важну за нас хуманитарну помоћ. То је симбол да Русија подржава Србију у тешким за нас тренуцима. То није само материјална подршка као таква, Срби су добили сигнал, да је Русија – пријатељ, који поново пристиже у помоћ. Ми то значајно ценимо.

Када сам изабран на дужност премијера Србије, примио сам од Владимира Путина честитке, као и писмо, у којем председник Русије износи детаљну анализу косовске ситуације. То сведочи о томе, да су руска дипломатија и председник Путин имали сазнања да се може десити „17. март“ у региону и на то нас упозоравали. То је била читка анализа правог стања ствари у нашем региону.

Све процене, које су пристигле након 17. марта из НАТО-а и западних земаља ништа не значе. Претходно су они тврдили да је стање на Косову једноставно идеално. Али Русија и председник Путин су изнели забринутост у вези веома сложене ситуације на Косову. Испоставило се да је ова анализа била веома тачна. И сада треба тражити јасно политичко решење проблема Космета. Лично ја видим такву варијанту – територијална аутономија. Ради заштите својих права и ради своје безбедности на територији Косова и Метохије, Срби треба да имају аутономију различитог типа. И територијалну, и персоналну, и културну. То ће бити једина права заштита Срба на Косову.