Прочитај ми чланак

Хашки суд сад гони најближе Шешељеве сараднике Вјерицу Радету и Немању Шаровића

0

DSCF5034-650x487

Хашки трибунал је послао захтев домаћим правосудним органима да се процесуирају функционери СРС Вјерица Радета и Немања Шаровић, тврди лист блиц “Блиц”.

Трибунал најближим сарадницима лидера радикала Војислава Шешеља приписује да су својим јавним наступима и изјавама ометали правду. Осим оваквог притиска на суд, према сазнањима “Блица”, није искључено да Трибунал захтев домаћем судству прошири и доказима да је неколико Шешељевих сарадника починило и кривично дело тако што су вршили притисак на сведоке у поступку против хашког оптуженика Шешеља.

На обраћање Хашког трибунала домаћи органи могу да одговоре тако што ће Тужилаштво отворити предмет и проверити да ли су починили кажњиво дело.

„Блиц“ даље наводи да је током низа година функционерима СРС је хашки суд био мета. Од термина “казамат” преко погрдних назива, клетви и увреда које су изречене на рачун Трибунала и његових судија и тужилаца, функционери СРС бавили су се и детаљније самим суђењима у Хагу, и не само Шешељевим.

Један од тих случајева је судбина сведока М. Л, за кога су радикали, чланови стручног тима за одбрану Шешеља, тврдили да је под притисцима у Хагу лажно сведочио. Функционери СРС су износили сазнања о, како су тврдили, притисцима Трибунала на сведоке да лажно сведоче против заточених Срба. Вјерица Радета је била ангажована на овом случају и тврдила је да је М.Л. пристао да лажно сведочи у Хагу јер је трпео притиске хашких истражитеља. Према њеним наводима, он и његова породица били су изложени тортури, уценама…

Радета је тврдила да је овај “лажни сведок” био киднапован и одведен у Хаг. За све тврдње Радете и осталих чланова Шешељевог тима залог је била оверена изјава о притисцима сведока М.Л, и то оверена у једном од домаћих судова.

Лидер радикала Војислав Шешељ пуштен је 12. новембра на привремену слободу. Процес против њега је окончан и он би, како сада ствари стоје, требало да буде на слободи до изрицања пресуде.

Недавно је хашко тужилаштво тражило да судско веће укине привремену меру, али је судско веће Трибунала тај захтев одбацило. 

Извор: Блиц