Прочитај ми чланак

ДOШЛА И ВОЈВОДИНА НА РЕД ЗА ОТЦЕПЉЕЊЕ: Кацин тражи већи степен аутономије

0

Jelko-Kacin_NATOgov_625px

(Танјуг)

Известилац Европског парламента за Србију Јелко Кацин рекао је данас да ће Србија у процесу преговарања са Е морати да реши бројна питања у вези са аутономијом Војводине.

„Тренутни оквир аутономије је неизвестан и нејасан што спречава Војводину, а самим тим и Србију да развија своје капацитете. Ово је нарочито важно у светлу искоришћавања предприступних, а потом и кохезионих фондова ЕУ који могу искористити само аутономне јединице, као што је Војводина,“ рекао је Кацин на панелу „Војводина: Изазови на путу демократске консолидације“ у Европском парламенту.

Зато је, тврди Кацин, неопходно што пре решити ово питање како на нивоу Устава, тако и кроз све пратеће законске акте и изаћи из ове правно „нејасне и несигурне ситуације“.

„У међувремену, Београд мора да реши питање финансирања са чим се касни већ неколико година“, додао је он.

Известилац Еврпског парламента сматра да Војводина као мултикултурна и мултинационална средина представља ЕУ у малом и отуда „прави адут“ у рукама Србије током преговора са ЕУ, наведено је у саопштењу достављеном из Кациновог кабинета.

Кроз прекограничну сарадњу са суседним регионима у Хрватској, Мађарској и Румунији, Војводина већ сада развија економију Србије и отвара врата ка ЕУ, напоменуо је Кацин.

Пастор: Проблеме решавати кроз институције

Председник Скупштине АП Војводине Иштван Пастор изјавио је да још увек није уређено питање финанситање Војводине иако је по Уставу то требало да буде урађено још 2008. године, јер је уставна гаранција од седам одсто стални предмет спорења.

„Донета је одлука Уставног суда Србије о оцени уставности Закона о надлежностима, а оцена уставности Статута и још неких закона су у процедури“, истакао је Пастор данас на конференцији „Војводина – Изазови демократске консолидације аутономије“,у Европском парламенту у Бриселу.

Како је саопштено је из Пасторовог кабинета, председник војвођанске скупштине поручио је и да је демократска расправа унутар система парламентарне демократије једини начин превазилажења проблема разлике између нормативног и стварног, те да је „неопходно смањити политичке тензије и изместити важна питања из дневно партијског живота, те их преместити из медија у институције“.

Он је додао да решавање спорова нема алтернативу, да покрајинска Скупштина и Влада имају институционалне капацитете и кадровске потенцијале да релаксирају постојеће сукобе, јер је једини начин за њихово решавање дијалог кроз институције система.

Покрајински секретар за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу Бранисалв Бугарски презентовао је визију развоја АП Војводине, документ регионалног развоја, макроекономског развоја, привредне индикаторе и начин на који је покрајина успела да апсорбује европске фондове захваљујући прекограничној сарадњи.

Присутнима су се обратили посланици Евроског парламента Јелко Кацин, Кинга Гал и Бернд Поселт који су имали јединствен став о томе да су мултиетничност и мултикултуралност Војводине веома важни у процесу придруживања Србије Европској унији.

Кацин је истакао да ће се у процесу преговора Србије са ЕУ морати решити следећа питања: увођење адекватног степена аутономије, јер она не води до дезинтеграције него до јачања државе, затим промена Устава Републике Србије, доношење закона о финансирању, улагање у образовни систем и културу.

Посланица ЕП Кинга Гал, говорећи о Војводини истакла је да је Закон о националним саветима националних мањина добар и јединствен пример за Европу, те да АПВ види као малу ЕУ, јер вековима људи граде заједничку будућност. Она је указала и на важност решавања проблема финансирања покрајине и Статута, јер ће то питање свакако бити отворено у прцесу придруживања Србије ЕУ.

Посланик Бернад Поселт, говорио је између осталог и о важности децентрализованих држава у процесу функционисања Европске уније. Он је нагласио да је централизам увек структура неповерења и конфротације.