Прочитај ми чланак

БРАТ ПРЕДСЕДНИКА ОПШТИНЕ БУЈАНОВАЦ спрема напад на Врање, Ниш и Краљево

0

siptarski terorista

Кључни човек албанских екстремиста је Шефкет Муслију, бивши командант ОВПМБ, рођак челника Бујановца Јонуза Муслијуа, пише у извештају по ознаком строго поверљиво.

Српске безбедносне службе упозориле су државни врх да постоји могућност да албански терористи изведу нападе на северу Косова и централни део јужне Србије – међу којима су и Врање, Ниш и Краљево – а мете би биле наше снаге безбедности, пише у документу презентовано Влади и Председнику Србије.

Као кључног човека екстремиста, осим Рамуша и Даута Харадинаја, наши безбедњаци су означили и Шефкета Муслијуа, бившег команданта илегалне ОВПМБ, који је након њеног расформирања пребегао на Космет. Он је, иначе, рођак председник општине Бујановац Јонуза Муслијуа.

Милован Дрецун

Председник скупштинског одбора за Косово и Метохију Милован Дрецун рекао је да је стање безбедности у јужној српској покрајини релативно стабилно, али је напето и има показатеља да се може угрозити безбедност српског народа.
– Очекујемо наглу ескалацију догађаја у Македонији, али нема индикатора да та криза може да се прелије у централну Србију – рекао је Дрецун.

У извештају обавештајних структура у који је Курир имао увид наводи се да је Гњилане главна база албанских терориста с југа Србије, а одатле су прелазили на територију Македоније, где су пребацивали и наоружање за нападе.

Њихов шеф је Шефкет Муслију из Бујановца, који је као командант ОВПМБ учествовао у терористичким акцијама и оружаним сукобима на југу Србије, а потом је на Космету хапшен због криминала и неколико година је провео у затвору. Он је означен и као блиска веза браће Рамуша и Даута Харадинаја, који су у последње време били веома активни на северу Косова.

У извештају се закључује да би у наредном периоду требало очекивати „усложњавање ситуације“ у Македонији, где би се могли очекивати оружани инциденти не само на подручју Куманова него и у другим деловима земље. Такође, наши безбедњаци не искључују да би се сличне „изоловане акције“ могле бити изведене у српским срединама на Космету и на југу Србије, пре свега у Врању, Нишу и Краљеву.

Извор Курира из обавештајних кругова истиче да је информација о избијању оружаних сукоба на поменутим подручјима практично била јавна тајна међу Албанцима.

– Кад је Европу захватио велики талас имиграната који су бежали с Космета, то није било због тешке економске ситуације већ зато што су они покушали да избегну сукобе и мобилизацију. Група која је откривена у Куманову није ни требало да у том броју изводи акције, већ да се разграна и у другим македонским градовима – каже наш саговорник.

Стручњак за безбедност Александар Радић сматра да увек постоји ризик да се терористички напад деси и на територији Србије.

– На обавештајним службама је да обезбеде процену стања. Оне често дају најпесимистичнију слику, што им оставља и неку врсту ограде да касније могу да се „покрију“ ако се нешто деси и да имају на основу чега да кажу како су упозоравали на време. Наравно да је потребно да надлежне службе раде свој посао што је могуће боље. Кад је реч о Шефкету Муслијуу, он је наш стари знанац и не чуди ме што је поменут у том извештају – каже Радић.

Извор: Курир.рс