Прочитај ми чланак

БиХ: До избора два путића…

0

1102767587

Ванредних избора на свим нивоима у БиХ неће бити, то јест, тешко је поверовати да ће се и онако крхка власт у БиХ поново претумбавати на изборима због политичких превирања у РС, оцењују аналитичари.

Приче о превременим ванредним изборима у Републици Српској о којима већ месецима тамошња опозиција распреда утихнула је оног тренутка кад је Милорад Додик, председник РС, рекао, да га парафразирамо — могу избори у РС, али само ако буде општих избора на нивоу целе БИХ.

С обзиром да је ово редовна изборна година за локалне изборе у Босни и Херцеговини, питање је да ли би, због сложене политичке ситуације, Босна заиста могла кренути путем општих избора, и шта би они у том случају ново донели?

Босански аналитичари слажу се у једном — ако би општи избори и били расписани најмање користи од њих би имали Срби, и то онај део који је сада у власти у Сарајеву, а опозиција у Бањалуци. У том контексту, објашњавају они, није ни чудо што не желе на опште изборе.

Политички аналитичар из Бањалуке Срђан Пухало за Спутњик каже да је логично да тај део српске политичке елите који партиципира у власти у Сарајеву не жели да иде на опште изборе јер би могло да се деси да их изгубе. У исто време, према његовим речима, легално је да као опозиција (то им је и посао) у РС траже изборе надајући се да ће добити власт.

„Ванредних избора на свим нивоима у БиХ неће бити, то јест, тешко је поверовати да ће се ионако крхка власт у БиХ поново претумбавати изборима због политичких превирања у РС. Самим тим свака прича о томе шта би било кад би било је за сада бесмислена. Опозиција у РС захтевом за ванредне изборе у том ентитету, осим што диже тензију, на неки начин и куражи себе да од њих то зависи. Да ли ће или неће бити ванредних избора у РС искључиво зависи од власти у РС“, наводи он.

Анализе које су се у медијима појавиле 2014. године после резултата општих избора у БиХ, наговестиле су да би актуелни састав у „сарајевском пашалуку“ могао да буде извор потенцијалних проблема у РС, јер су резултати избора у српском политичком корпусу били дијаметрално супротни.

Дејан Шаиновић, новинар и аналитичар „Независних новина“, објашњава да евентуално расписивање превремених избора у овој години на нивоу БиХ не би пореметио редован изборни циклус предвиђен за 2018. годину, па стога сматра да ако постоји жеља за општим изборим онда би они морали бити расписани врло брзо.

„Што више времена пролази мање је шанси да буде таквих избора јер никоме не одговара да има кратак мандат. Ситуација је потпуно контрадикторна. Исте странке у исто време желе изборе на нивоу РС, али не и на нивоу БиХ. Дакле, део српских странака које су у власти у Сарајеву, практично од 2014. године, од формирања власти у РС, стално притискају власт у РС да распишу изборе. Теза која се у последње време појављује више међу новинарима, него међу политичарима, јесте да би Додик могао да распише изборе у РС јер има одличну подршку у јавном мњењу и да тако ’зачепи уста опозицији‘, јер би опет освојио већину и опет формирао владу. То је за сада у домену новинарских спекулација, али и нека врста коцке. Ипак, у овом тренутку Додик има више него солидно поверење грађана“, каже он.

Шаиновић наводи да, ако би били одржани општи избори, једина промена која би могла да се деси, а која би била револуционарна јесте пораз Додика, што је мало вероватно.

„Сa друге стране, његова нова победа би му додатно дала ветар у леђа, нову снагу, чиме би опозицији показао да се још увек држи“, истиче он.

Председник РС Милорад Додик је, иначе, пре неколико дана опозицији у Парламенту РС у Бањалуци рекао да је спреман истог тренутка да распише изборе у РС, уколико би истог дана били одржани и избори на нивоу БиХ, за чланове Председништва и Парламента БиХ.

Жељка Цвијановић, председница Владе РС, опозицији је поручила да би општи избори још јасније показали како ствари стоје.

Лидери опозиционих странака из Бањалуке нису били спремни да за Спутњик коментаришу зашто не желе и опште изборе ако су већ сигурни у своју победу на ванредним изборима у Републици Српској.

Иначе, општи избори у БиХ одржани 2014. године, према оцени аналитичара, показали су да сви могу са свима и сви могу против свих, али и да су националне странке учврстиле своје позиције и у ентитетима, али и на државном нивоу. Другачији исход, верују аналитичари, не би показали ни нови избори, бар не за сада

Спутник