Прочитај ми чланак

У Орашцу обележен Дан државности и 209. годишњица Првог српског устанка

0

ОРАШАЦ – Дан државности Србије и 209. година од Првог српског устанка обележени су данас у Марићевића јарузи код Орашца, поменом који је служио владика шумадијски Јован са свештенством, полагањем венаца крај спомен обележја Карађорђу и српским устаницима и музичким приказом.

Ловорове венце су положили Оливер Антић у име председника Србије Томислава Николића, принц Александар Карађорђевић, председник општине Аранђеловац Бојан Радојевић и у име Фонда Први српски устанак Дарко Павловић.

 

Прослави Дана државности присуствовали су представници Владе Србије, министар Велимир Илић, државни секретар МУП-а Владимир Божовић, велики број грађана и удружења која негују традицију ослободилачких ратова. Поред застава Србије, Равногорског покрета и Краљевине Србије, ношени су и транспаренти „Косово је образ Србије“, а током свечаности више пута се чуло „Косово је срце Србије“, „Не дамо Косово“, „Живео краљ“ , а певале су се и песме „Видовдан“, „Од Тополе па до Равне Горе“… Обративши се скупу, саветник председника Србије је поручио да „велики људи, великим делима дају пример својим духовним наследницима“.

„Чини се да је Карађорђе потребан као хлеб насушни и данас као и јуче, јер да тог јуче не бејаше, не би било ни нашег вожда, а ни нас овде,“ рекао је Антић.

Принц Александар Карађорђевић је истакао да су Орашац и Опленац симболи модерне српске државе и слободе, а да је Марићевића јаруга једно од најсветијих места српске историје.

Он је подсетио да се ових дана исправља велика неправда, јер ће његови отац краљ Петар други , мајка и бака краљице Александра и Марија, бити сахрањени 26. маја у Цркви светог Ђорђа на Опленцу.

Председник Аранђеловаца је нагласио да је у Марићевића јарузи 1804. године исписана судбоносна страница историје српског народа.

„Око 300 одлучних Срба окупило се на данашњи дан пре 209 година и за вожда изабрало храброг и стаменог вожда Петровића, познатог као Карађорђа и подигло устанак за ослобађање од окова турске империје,“ потсетио је Радојевић.

На свечаности је додељена књижевна награда „Одзиви Филипу Вишњићу “ песнику Владимиру Јагличићу из Крагујевца, док је повеља са истоименим називом додељена песнику Душану Чоловићу.

Пре свечаности у Марићевића јарузи, у цркви Вазнесења господњег у Орашцу владика шумадијски Јован служио је свету архијерејску литургију, којој су присуствовали принц Александар и принцеза Катарина.

(Танјуг)