Прочитај ми чланак

НОВА ПЉАЧКА СРБИЈЕ: Сваком Србину по 100 евра да запуше уста!

0

Privatizacija Srbije-

По плану министарке енергетике, Зоране Михајловић, ове године требају да се приватизују профитабилна јавна предузећа – у пракси то значи препустити их странцима пошто не постоји домаћи капитал који би био у стању да их купи.

Једно од профитабилних предузећа, које ће бити распродато странцима јесте и ЕПС.  ЕПС ће постати акционарско друштво,  у којем ће држављани Србије имати укупно 15% власништва. Када буде продато странцима, сваки Србин ће моћи на берзи да прода  своје акције и очекује се да ће заузврат добити 100 еура.

А шта губи?

Прво, странац ће драстично да повећа цену струје да би могао да што пре да поврати новац који је потрошио куповином ЕПС-а., те ће на тај начин од сваког Србине, не само добити назад 100 евра које је дао купујући акције ЕПС-а , већ ће у року од пар година извући од свих нас десетороструко већу добит!

zorana-mihajlovic-1359409494-260079Зорана Михајловић, министарка енергетике члан ISAC фондације (види: Doc dr Zorana Mihajlovic – Milanovic, ISAC Fund-a Energy Advisor, Docent at Megatrend University;), чији су чланови и Соња Лихт, Милица Делевић (бивша супруга Драгана Ђиласа и шеф канцеларије за европске интеграције), Мирослав Лајчак, активни антисрпски лобиста, НВО Европски покрет у Србији…

Министарка Зорана Михајловић је и члан East West Bridge друштва (види: Member Zorana Z. Mihajlović), која је огранак Трилатералне комисије, формиране да гаји блиске односе између Америке, Европе и Јапана.

Ова установа је основана на иницијативу Дејвида Рокфелера, а на идеју Збигњева Бжежинског.  (види: Members East West Bridge).

Више о свему види у чланку:  СНС воде атлантисти, чланови бесни!

Друго, он ће улагати у модернизацију ЕПС-а само тамо где може што пре да извуче профит, а све евентуалне трошкове пословања ће да пребаци на државу Србију или на запослене у ЕПС-у.

И, треће, биће у могућности да уцењује сваку власт у Србији (од локала до Владе Србије) пошто ће у његовим рукама бити стратешки ресурс без којег нема функционисања државе и друштва, те ће владајућа елита морати пре свега да испуњава захтеве нових власника ЕПС-а , често и на штету свих држављана и житеља Србије.

А да то није утопија показује пример свих источноевропских држава које су приватизовали своја стратешка и профитабилна јавна предузећа: електропривреду, комуникације, комуналије, водовод …

А како ће влада Србије путем медија да испире мозак српским држављанима, док буде текао процес приватизације јавних стратешких, предузећа уверите си сами – дајемо вам на увид чланак СНС-а гласила (Курира) у коме се громогласно најављују приватизацију ЕПС-а :

СВАКОМ СРБИНУ ПО 100 ЕВРА: ЕПС ускоро постаје акционарско друштво!

По рачуници која укључује ризик земље и ситуацију на берзи, грађанима би укупно припало 15 одсто ЕПС или 525 милиона евра. Свако би појединачно добио стотинак евра

За три месеца 4,8 милиона грађана добиће по нешто више од 10.000 динара од Електропривреде, јер ће ЕПС у првом кварталу ове године сигурно постати акционарско друштво.

„То ће омогућити да грађани добију бесплатне акције. Колика ће бити њихова вредност и по колико ће акција добити грађани, знаће се кад ЕПС постане акционарско друштво“, рекла је Зорана Михајловић, министарка енергетике, и додала да је ЕПС компанија која може да има одличну вредност акција.

У брокерској кући „Синтеза инвест група“ процењују да ЕПС вреди између три и четири милијарде евра.

„По тој рачуници која укључује ризик земље и ситуацију на берзи, грађанима би укупно припало 15 одсто ЕПС или 525 милиона евра. Свако би појединачно добио стотинак евра“, каже главни брокер у „Синтези“ Мирослав Радаковић. Он објашњава да је процена ЕПС прилично незахвална, јер још „немамо податке о пословању из претходне године“. „Очекивани приходи за 2013. биће око 1,9 милијарди евра.

Пошто је цена струје око 5,4 евроцента по киловат часу, што је скоро најниже у Европи, може се очекивати је да се цена у наредне две, до четири, године усклади са регионалним просеком од око 8,5 евроценти. За одржив развој компаније, цена струје би требало да скочи минимално 20-30 одсто, а ако се узме регионални просек онда би приходи ЕПС у наредним годинама могли имати снажан раст од 40-50 процената “ наводи Радаковић, и напомиње да све то утиче на процену вредности компаније.

ЕПС би било треће државно предузеће које је поделило бесплатне акције. Грађани су 2010. добили по пет акција НИС, које данас укупно вреде 4.700 динара. Годину дана касније добили су и по једну деоницу Аеродрома „Никола Тесла“ која је јуче вредела 500 динара. На Београдској берзи кажу да је акција НИС скочила са 505 динара у августу 2010. на тренутних 940 динара. То је раст од 86 одсто.

У априлу 2013. ова акција је достигла максималну вредност од 1.020 динара. Деоница Аеродрома је пала за 21 одсто.Грађани који имају право на бесплатне акције требало би да добију и по 70 евра од „Телекома“. Како је за Блиц потврђено у Влади Србије, ова компанија неће ићи на берзу, али би нови власник откупио акције грађана. С овим новцем и акцијама од ЕПС, грађани би по основу бесплатних акција добили око 240 евра.

(Курир)

(Србин.инфо)