СП ФУДБАЛ: Грчка уз помоћ сумњивог пенала иде даље!

0

grcka obala slonovace 85_ig

Расплет у групи Ц добио је неочекиван, филмски епилог: Обала Слоноваче је имала бод и реми са Грчком у џепу све до судијске надокнаде, када је Јоргос Самарас исценирао контакт, запео о земљу и изнудио пенал, а онда постигао гол са беле тачке за 2:1 и пласман Грка у осмину финала Мундијала, где ће играти против Костарике. Прво место у овој групи оверила је Колумбија савладавши Јапан са 4:1, па је у борби за четвртфинале чека дерби са Уругвајем.

„Хеленима“ је била потребна победа да прођу даље, у директној борби за пласман међу 16 најбољих супротставили су се „слоновима“ по свом опробаном рецепту. Борили су се максимално, чекали, чекали и чекали, и на крају дочекали шансу.

Грчка – Обала Слоноваче 2:1 (1:0)
(Самарис 42, Самарас пен 90+3 – Бони 74)

Стадион: Кастелао, Форалтеза Судија: Карлос Вера (Еквадор)

Грчка: Карнезис (од 24. Гликос), Торосидис, Манолас, Сократис, Холебас, Коне (од 12. Самарис), Лазарос, Маниатис, Карагоунис, Салпингидис (од 78. Гекас), Самарас.

Обала Слоноваче: Бери, Ориер, Коло Туре, Бамба, Бока, Јаја Туре, Тиоте (од 61. Бони), Сереј Дие, Калу, Дрогба (од 78. Диоманде), Жервињо.

Група Ц:
Колумбија 3 3 0 0 9:2 9
Грчка 3 1 1 1 2:4 4
Обала Слоноваче 3 1 0 2 4:5 3
Јапан 3 0 1 2 2:6 2

Утакмица је почела у добром ритму, иако су у нападима предњачили играчи Обале Слоноваче, а посебно Жервињо који је без проблема пролазио своје чуваре.

Грчка се одмах на почетку утакмице сусрела са проблемима, након што је Коне морао да напусти игру у 12. минуту због повреде, а на његово место је заузео Андреас Самарис, што је био одличан потез.

Само 10 минута касније, Грчка је опет морала да мења, овог пута голмана, јер је напустио Карнезис, којег је заменио Гликос. Повреде њихових саиграча нису обесхраблиле Грке, који су први пут запретили у 33. минуту, када је Холебас сјајно шутирао, али је његов погодак спречила пречка, што је најавило водећи погодак.

Резервиста Андреас Самарис је успео да искористи грешку Тиотеа на неких 30 метара од гола и на додавање Самараса изађе сам пред Берија којег је без превише муке савладао за 1:0 у 42. минуту.

Јаја Туре је покушао да врати своју репрезентацију у игру у 44. минуту, када је у соло продору прешао скоро целу одбрану Грчке, али је његов шут блокирао стрелац гола Самарис.

Супротно очекивањима, „хелени“ су били бољи у наставку. Иако су „слонови“ морали да јурну по изједначење које би их одвело у осмину финала, Грци су били ти који су диктирали темпо, а најопасније било је у 68. минуту када је Карагунис уздрмао пречку.

Ипак, Дрогби и друговима се није ишло кући, па су у 74. минуту дошли до злата вредног изједначења, а то је био мат у три потеза. Јаја Туре је пронашао Жервиња на левој страни, ас Роме је оштро центрирао, а резервиста Вилфред Бони ударцем из прве затресао мрежу за 1:1.

Само што су се фудбалери Обале Слоноваче спремали за славље, уследио је шок у првом минуту судијске надокнаде. Јоргос Самарас је био у дуелу са Сиом, запео ногом о његову ногу, па о земљу, преварио судију Вера и изнудио пенал, а са беле тачке затресао мрежу за историјски пласман у осмину финала, први пут у историји Грчке.

За четвртфинале играће против Костарике која је била прва у групи Д, док Колумбију чека јужноамерички дерби са Уругвајем, другопласираним из Д групе.