Прочитај ми чланак

Сноуден ипак тражи азил у Русији – прво његово јавно обраћање новинарима (цео говор)

0

Edward Snowden
(Б92, Танјуг, Бета)

Бивши сарадник ЦИА Едвард Сноуден ипак је одлучио да затражи политички азил од Русије, јер му је онемогућено да одлети са московског аеродрома. Званични Кремљ одмах се огласио и поручио да је Сноуден добродошао, али да остаје раније постављени услов да престане са објављивањем информација које штете интересима САД.

Сноуден је одлуку саопштио на састанку иза затворених врата на аеродрому „Шеремтјево“ с представницима организација за заштиту људских права, а изјаву је на Твитеру пренела активисткиња ХРW.

Састанак је одржан у једној од просторија терминала Ф „Шереметјева“, а присуствовало му је 13 представника Хјуман рајтс воча, Амнести интернешнела, Транспаренси интернешнела и других организација, као и неколико познатих адвоката из Русије и посланика.

„Тренутно могу да прихватим само понуду Русије, јер ми није омогућено да путујем и одем у Јужну Америку“, пренела је Сноуденову изјаву активисткиња ХРW Тања Локшина на Твитеру.

Она је навела да Сноуден верује да је у оваквим околностима безбедан само у Русији и да ће затражити азил, упркос томе што га је раније одбио, након услова председника Владимира Путина да „престане да објављује информације које штете Сједињеним Америчким Државама“.

ed snoudenaktivisti-za-ljudska-prava-sastaju-seКремљ се одмах огласио и данас, када је објављена Сноудена одлука, а Путинов портпарол Дмитриј Песков навео је да су услови остали исти, као и да се званичан захтев за азил и даље чека.Тренутно није потпуно јасно да ли је Сноуден у потпуности пристао на те услове, јер је Локшина на аеродрому навела да он „нема са чим да престане, јер сматра да његово деловање не угрожава САД“.

Ипак, Локшина је навела да је Сноуден затражио од присутних на састанку да „ургирају код Путина“, а на новинарско питање да ли се очекује још „Сноуденових открића“ одговорила је да је „његов посао завршен“.

Такође је додао и да се на аеродрому осећа сигурно, да су услови живота пристојни, али да зна да не може довека да остане на „Шереметјеву“.

Посланик у руској Думи Вјачеслав Никонов навео да је Сноуден рекао да „нема намеру да оштети САД, јер је његова жеља добробит САД“.

Иако се очекивало Сноуденово обраћање медијима, Викилкс је најавио да ће он објавити саопштење у раним вечерњим часовима.

Иначе, претпоставља се да Сноуден намерава само привремено да борави у Русији, а да он током њега обезбеди додатни притисак јавности на САД и поједине европске земље, самим тим и „пролаз“ до Јужне Америке.

Верује се да је крајња дестинација Венецуела, која му је отворено упутила позив, а „прва станица“ би требало да буде Хавана.

Локшина је навела да је Сноуден на састанку рекао да владе САД и земаља Западне Европе крше закон и спречавају га да оде у Јужну Америку.

Састанак је почео око 15 часова, завршен је 45 минута касније, а аеродром „Шеремтјево“ су буквално окупирале бројне новинарске екипе и активисти организација за људска права.

Едвард Сноуден се данас састао са представницима организација за заштиту људских права на московском аеродрому, а Викиликс је објавио шта је тада рекао.

Преносимо у целини Сноуденову изјаву, која је данас објављена на сајту Викиликс:

Здраво. Моје име је Ед Сноуден. Пре нешто више од месец дана имао сам породицу, дом из снова и комфоран живот. Такође, имао сам могућност да без икаквог налога пратим вашу комуникацију, свачију комуникацију, у свако доба дана и ноћи. То је моћ која мења људске судбине.

То је такође и озбиљно кршење закона. Четврти и пети амандман устава моје земље, 12. члан Опште декларације о људским правима и бројни статути и уговори забрањују такве системе масовног надгледања. Док су америчким Уставом овакви програми означени као илегални, моја Влада сматра да тајне судске пресуде, које нису доступне широј јавности, на неки начин легитимизују незаконита деловања.

Верујем у принципе декларисане у Нирнбергу 1945. године. Појединци имају међународне дужности које су изнад националних обавеза послушности. Према томе, појединци имају обавезу да крше и домаће законе, да би спречили појаву злочина против мира и човечности.

Сходно томе, урадио сам оно што сам мислио да је исправно и започео кампању да исправим оно што је погрешно. Није ми циљ био да се обогатим, као што нисам тражио да продам америчке тајне. Нисам „шуровао“ ни са једном страном Владом да бих заштитио себе. Уместо тога сам изнео јавности шта сам знао, да бисмо сви могли јавно да расправљамо о ономе што утиче на све нас, и тражио сам светску правду.

Та морална одлука да се изађе у јавност са подацима о масовној шпијунажи је свакако коштала, али је била исправна, и не жалим ни за чим.

Од тада, Влада и обавештајне службе Сједињених Америчких Држава покушале су од мене да направе пример којим ће упозорити све остале који би могли да проговоре попут мене. Ја сам због тога остао без држављанства и прогоњен сам због акта политичког изражавања. Америчка вллада ме је ставила на листу забране летења.

То је подразумевало да ме Хонг Конг стави ван оквира свог закона, директним кршењем међународног права о азилантима. Земље који би стале иза мене и иза права азиланата које гарантују Уједињене нације, суочиле би се са санкцијама. Влада је чак предузела и корак без преседана и приземљила авион председника Латинске Америке у потрази за политичким азилантом.

Ове опасне ескалације, осим што представљају претњу достојанству Латинске Америке, угрожавају и основна права сваког човека, па и нације, да живи слободно, без прогона, и да тражи и да добије азил.

Висока комесарка Уједињених нација за људска права Нави Пилај дала је подршку Сноудену, рекавши да његов случај показује да је потребно заштитити људе који су открили злоупотребе.

Ипак, и упркос овој историјски несразмерној агресији, земље широм света су ми понудиле подршку и азил. Те земље, укључујући Русију, Венецуелу, Боливију, Никарагву и Еквадор, имају моју захвалност и поштовање што су биле прве које су стале у одбрану људских права која крше више моћни него немоћни. Одбијањем да одустану од својих принципа пред застрашивањем, они су стекли поштовање целог света. Моја је намера да путујем у сваку од ових земаља, како би изразио личну захвалност њиховом народу и лидерима.

Ја сам данас објавио формално прихватање свих понуда подршке или азила које сам примио и које ћу добити у будућности. На пример, добијањем азила од венецуеланског председника Мадура, мој статус азиланта је сада формалан, и ни једна држава нема основа да ограничи или омета моје право да тај азил користим. Као што смо видели, неке владе у Западној Европи и Северној Америци су демонстрирале спремност да буду изнад закона, и то понашање је и данас присутно. Ова противправна претња ми онемогућава да путујем у Латинску Америку и искористим азил који сам тамо добио у складу са нашим заједничким правима.

Ова спремност моћних држава да играју изнад закона представља претњу за све нас, и не сме им се дозволити да у томе успеју. Према томе, молим вас за помоћ при упућивању захтева за гаранције за сигурним проласком кроз одговарајуће земље, што би осигурало мој пут ка Латинској Америци, а такође и мој захтев за азилом у Русији данас, све док се ове земље не сагласе са законом и моје легално путовање буде дозвољено. Ја ћу упутити мој захтев Русији данас, и надам се позитивном исходу.

Ако имате питања, радо ћу одговорити на све што могу.

Хвала вам.

Раније данас, Ројтерс је објавио да је Сноуден послао писмо представницима организација за заштиту људских права и у статусу постављеном на Фејсбуку, навео да званичници САД воде кампању како би га спречили да добије азил. Представници ХРW су око 15 часова стигли на аеродром.

Сноуден је затражио азил од више земаља, позитиван одговор је добио досад само од Венецуеле, али како кажу тамошњи званичници, још није одговорио на њихов позив.

У одвојеном електронском писму Ројтерсу, Сноуден је рекао да ће састанак на московском међународном аеродрому „Шереметјево“ у 17 сати по московском времену бити затворен за медије. Сноуден је рекао да планира да се обрати медијима касније.

ED Snouden00dd96d857667090534_v4 big
Портпаролка Аеродрома „Шереметјево“ је потврдила да ће се састанак одржати по подне или навече.

Јуче су на Твитеру кружиле гласине да ће Сноуден допутовати у Хавану летом компаније Аерофлот, али се то на крају није догодило.

Према наводима сајта „Раша тудеј“, капетан лета АФЛ 150 рекао је по слетању у Хавану да Сноуден није био путник на том лету.

До узбуне на интернету дошло је након што се сазнало да је авион руске компаније који је полетео из Москве променио руту и да није летео преко Скандинавије, Гренланда, Канаде и САД, већ јужније кроз Европу па на Атлантски океан.

То је одмах схваћено као могућност да је Сноуден у том авиону и да руска посада тако жели да избегне пролазак кроз амерички ваздушни простор и потенцијално приземљење.

Касније је више медија јавило да је до могуће промене руте дошло због лошег времена на Гренланду.

Обама звао Путина, САД траже одбијање азила
САД су у петак позвале Русију да не одобри да на њеној територији остане Едвард Сноуден, бивши сарадник америчке Националне службе за безбедност (НСА), кога Вашингтон тражи због откривања тајног прислушкивања комуникација широм света.

„Обезбеђивање трибине за пропаганду господина Сноудена било би супротно ранијим изјавама руске владе о неутралности Русије“, рекао је
портпарол Беле куће Џеј Карни.

Амерички званичници су пре послеподневног разоговора упозорили Москву да би давање азила Сноудену довело у питанње тврдње Русије да не жели да његов случај поквари односе са САД.

„Подстичемо руску владу да дозволи организацијама за људска права да раде у целој Русији, а не само у транзиту московског аеродрома“, рекао је портпарол Беле куће Џеј Карни, алудирајући на данашњи састанак хуманитарних активиста на Сноуденом на аеродрому у Москви.

Амерички председник Барак Обама разговарао је поподне са руским лидером Владимиром Путином.

У Вашингтону кажу да је телефонски разговор био планиран већ пре неколико дана. Детаљи разговора још нису познати, преносе агенције.

Према ранијем распореду, Обама би у септембру требало да отпутује у Москву на самит са руским председником.