Прочитај ми чланак

Десет изума Николе Тесле који су променили свет! (ВИДЕО)

0

Nikola-Tesla

(Телеграф.рс)
Најчувенији Србин сматрао је да сва научна истраживања треба да буду фокусирана на бољитак и напредак људског рода, а не за стварање профита. Представљамо она без којих не бисмо могли да замислимо модеран свет.

О правим заслугама и заоставштини српског генијалца Николе Тесле зна се врло мало, као и о притисцима које је је имао од америчких корпорација, владиних агенција и тајних служби. Међутим, данас, 70 година од његове смрти, Никола Тесла и његов рад коначно почињу да привлаче заслужену пажњу, а о његовим делима почиње озбиљно да се дискутује.

Док се светска јавност пита да ли је он био геније или чудак мало се зна да је Тесла немилосрдно прогањан од врха енергетске индустрије, посебно од Томаса Едисона, за којег деца у америчким школама уче да је био геније. Такође, нашој јавности мало је познато да је након његове смрти 07.01.1943, влада САД упала у његов апартман и лабораторију и конфисковала сва његова научна истраживања. Ниједно од њих никада није јавно објављено.

Представљамо вам 10 изума које је Никола Тесла, човек који је умро сломљен и сам, подарио свету.

Наизменична струја

Тако је све почело… С тим открићем Тесла је подигао много прашине на “Wорлд Еxпо-у” 1893. у Чикагу. Након тога почео је отворени рат између визија Едисона и Тесле о томе како електрична енергија треба да се производи и дистрибуира.

Како би демонстрирао погубност Теслиног открића, Едисон је наизменичном струјом убијао животиње на јавним местима. Треба поменути да је Едисон, на крају, свету подарио електричну столицу.

Тесла је Едисону показао да је наизменична струја у потпуности сигурна тако што ју је преносио кроз своје тело како би упалио сијалицу. Рат између Тесле и Едисона кулминирао је 1893, након деценије мутних пословних потеза, украдених идеја и поништавања патента којом су Едисон и његове колеге покушали да униште Теслу и затру његова открића.

– Не брине ме што краду моје идеје, забринут сам јер немају нити једну своју – остао је забележен Теслин одговор на разна подметања и сплетке.

Расвета

Наравно да Тесла није измислио расвету електричним напајањем, али је открио како светлост може најбоље да се дистрибуира и искористи. Тесла је користио флуоресцентна светла у својој лабораторији 40 година пре него што су она “индустријски” патентирана. Стручњаци сматрају да су Теслини калемови вероватно његов најконтроверзнији и најуспешнији рад, а то је изум који је индустрија највише желела да заташка и спречи да се јавно користи.

Рентгенски зраци

Електромагнетна и јонизирајућа радијација често је истраживана крајем 19 века, али је Тесла поново испитивао читав спектар тог дела науке и открио све од Кирлијанове фотографије, која је у стању да забележи ауру (енергетско поље око особа и ствари), која се данас користи у медицинској дијагностици. На пољу истраживања о радијацији, Тесла је направио многа открића и све то захваљујући личном веровању да све што нам треба можемо наћи у природи око себе, само нам је потребно да схватимо и разумемо универзум у којем живимо.

Другим речима Тесла је сматрао да сва научна истраживања требају да буду фокусирана на бољитак и напредак људског рода, а не за стварање профита.

Радио уређаји

Испрва се откриће радио уређаја приписивало Гиљерму Марконију и већина јавности је веровала да је он изумео радио пријемнике какве познајемо данас.

Међутим, амерички Врховни суд поништио је Марконијев патент 1943. када се доказало да је Тесла измислио и користио радио годинама пре њега. Радио сигнали су само још једна компонента даљинског управљања које је Тесла демонстрирао на презентацији свог брода на даљинско управљање 1897. године!

Даљинско управљање

Овај изум је настао као наставак истраживања о радију. Патент број 613809 је први производ с даљинским управљањем, називан “брод с даљинским управљањем” чији рад је Тесла демонстрирао 1898. Он је за ту прилику искористио пар јаких акумулатора, радио сигнале који се контролишу серијом прекидача, електрични мотор који је покретао брод и серију светала на броду која су се напајала из акумулатора. Ова технологија се није дуго користила након Тесле, али из ње се може видети како је ове Теслине идеје искористила војска.

Електрични мотор

Тесла је умногоме унапредио електрични мотор који је пре неколико година, популаризован у виду електричног аутомобила који носи његово име.

Довољно је рећи како је Тесла изумео електрични мотор с ротирајућим магнетним пољем који је људски род ослободио нафтне индустрије иако то многи нису схватили. Теслин електрични мотор се налази у индустријским машинама, кућним апаратима, воденим пумпама, електричним уређајима…

Роботика

Теслин напредни научни ум довео га је на идеју како сва жива бића покрећу спољни импулси.

– Сваком својом мишљу и делом сам показао, и свакодневно показујем, да сам врста аутомата који је обдарен могућношћу покрета, на које реагујем кроз спољне стимулансе – изјава је Николе Тесле којом је рођен концепт робота.

Па ипак, остао је присутан елемент људскости, јер је сам Тесла рекао да би људске реплике (роботи) имали лимите, као што су раст и стварање потомства. Без обзира на недостатке идеје, Тесла је свом својом интелигенцијом прихватио да се нешто тако може направити.

Ласер

Теслино откриће и изум ласера један је од најбољих примера добра и зла склопљених у уму човека. Ласери су се трансформисали у хируршке апликације на најбољи могући начин и због њих данас имамо различите врсте дигиталних медија.

С друге стране, тај исти ласер данас се користи у системима обране који су смртоносни. У сваком случају овај изум има велике могућности развоја у оба два правца, како позитивном тако и негативном.

Бежична комуникација и безгранична бесплатна енергија

Ова два појма су нераздвојна, јер су последња степеница елите на власти јер – која је корист од енергије ако власт не може да је контолише?

Тесла је изградио торањ с којим је користио природне фреквенције нашег универзума за пренос података, укључујући и широк спектар информација кроз слике, говорне поруке и текст.

Тај Теслин изум је, у ствари, прва бежична комуникација, али то је успут значило да је универзум пун бесплатне енергије која се може користити у форми светске бежичне мреже која би истовремено повезивала људе широм света. Теслина есенцијална идеја јесте да је универзум прожет енергијом и битовима информација и да све што је потребо јесте да знамо да их користимо.

Тесла је сигурно имао још хиљаде идеја и патената који су остали необјављени. Ако се погледају стотине његових патената, они ће показати само део његове генијалности и делић могућности које је могао да нам понуди.