Прочитај ми чланак

ЗЕМЉА ЧУДА Помоћник, а више заради од министра

0

ekonomija1213_lb

Годинама је пракса у Влади Србије да високи чиновници уз плате добијају и разне накнаде и да тако зарађују и три пута више од својих министара.

– Њихов положај је много комфорнији. Нису на удару јавности, а тачна примања им знају само финансијске службе органа где раде. Права је јагма за учешћима у пројектима, комисијама, радним телима где накнаде иду и до 120.000 динара – тврди извор „Блица“ из Немањине 11.

Једно од тела где је, према тврдњама запослених у Немањиној, најисплативије бити јесте Високи службенички савет.

– Лично нисам имала никаквог утицаја на именовање, ни своје, ни осталих чланова тог савета. Претпостављам да су мој минули рад од 20 година у органима државне управе и некакви радни резултати у томе били пресудни. У сваком случају, част ми је што сам члан тог тела. Прихватила бих да будем његов члан и без било какве накнаде. Накнада је, иначе, одређена у висини нето плате коју остварује саветник потпредседника владе који је у радном односу – објашњава за „Блиц“ Ранка Вујовић, помоћница директора Републичког секретаријата за законодавство, а која, уз плату прима и накнаду за рад у наведеном савету од 119.000 динара.

Признаје да је, у времену захтева за штедњу, потребно и накнаде за рад у свим телима примерити времену и околностима.

– У том смислу, и накнаде за рад у Високом службеничком савету смањене су за 10 одсто. Годинама сви чланови тог савета солидарно се одричу 35 одсто накнаде – објашњава Вујовићева.

Она је једна од ретких који су желели да коментаришу чињеницу да помоћници министра често имају дупла, па чак и три пута већа месечна примања од шефова, министара. Тако коментаре нисмо добили ни од Зорана Илића и Миодрага Јоцића, помоћника Зоране Михајловић, која се одрекла свих накнада које јој припадају за рад у надзорним одборима или саветима чији је члан. Из Министарства инфраструктуре поручују да „они не одређују постојање накнада нити њихову висину“.

У Министарству државне управе кажу да покушавају да, у оквиру шире реформе, изједначе праксу и направе систем у целој управи.

– Свакако ћемо доћи до решења којим ћемо заштитити способне кадрове којих нема довољно и који раде прековремено, али и спречити злоупотребе – кажу у Министарству државне управе.

(Блиц)