Прочитај ми чланак

За паљења амбасада одговорна 3 генерала и полицијски начелник!

0

neredi-beorad-(1)

Тројица генерала Стеван Бјелић, Боривоје Тешић и Младен Курибак, као и некадашњи начелник ПУ Београд Слободан Вуколић направили су пропусте током обезбеђивања митинга „Косово је Србија“ 21. фебруара 2008. када су у Београду запаљене амбасаде Америке и Немачке!

Ово је суштина извештаја, који је Радна група МУП Србије, основана на иницијативу министра полиције Небојше Стефановића, проследила Вишем јавном тужилаштву у Београду. Током рада на овом предмету, све време је био укључен и заменик тужиоца. Више јавно тужилаштво је почело да проучава извештај и на њима су даљи кораци.

– Шта ће бити са овом четворицом, да ли ће их окривити или не зависи од поступајућег тужиоца – наводи извор „Новости“ близак истрази. – Сви актери од тог дана су саслушани, команданти јединица, чланови полицијског штаба, чија је команда била у просторијама београдске полиције. Сви су негирали да су направили пропусте, причали су да су дали све од себе да тог дана не дође до нереда. Било је и оних који су сваљивали кривицу на друге.

Да ли је до пропуста дошло намерно (по нечијем политичком или другом налогу) или је реч о ненамерном и професионалном „гафу“ тужилац би требао да истера на чистац. Све изјаве, као и прикупљени докази, почев од видео, али и аудио снимака сада су на столу у београдској Палати правде. 

УСЛОВ БУНДЕСТАГА

Септембра 2012. парламент Немачке је изнео седам услова за отпочињање преговора Србије са Европском унијом. Бундестаг је, између осталог, захтевао да се расветли напад на њихово дипломатско представништво у Београду.

– Америчка и немачка амбасада су двадесетак минута биле без икаквог обезбеђења – наводи извор „Новости“ резултате предистраге. – Очигледно да је, случајно или не, дошло до несналажења у командном ланцу. У једном тренутку чак је морао да интервенише и тадашњи министар Драган Јочић, који је тешко повређен лежао у болници. Јочић је звао све редом, посебно команданте јединица и захтевао да се обезбеде амбасаде.

Извештај носи ознаку службене тајне, а министар Стефановић је због осетљивости случаја на чело радне групе поставио свог шефа кабинета Ивана Ристића.

Пред Вишим судом у Београду у априлу прошле године започело је суђење дванаесторици оптужених за паљење амбасада, а Тужилаштво их терети за кривично дело изазивање опште опасности. У оптужници се наводи да су они критичног дана око 18.30 организовано дошли до америчке амбасаде и гађали је каменицама, бакљама и другим предметима и тако изазвали пожар у коме је погинуо Зоран Вујовић. Претходно су, тврди Тужилаштво, гађали амбасаду Хрватске и амбасаду Немачке, у којој су изазвали мањи пожар.

Пре подизања оптужнице, Више тужилаштво је неколико месеци прибављало доказе међу којима су и снимци забележени са камера постављених у Кнеза Милоша, на основу којих су идентификовани учесници нереда.

neredi-beorad

Пре започињања овог судског поступка, годину дана раније пред истим судом је првостепеном пресудом, коју је касније укинуо Апелациони суд, Милан Живановић ослобођен оптужбе да је учествовао у паљењу америчке амбасаде. Са друге стране, суд му је изрекао казну од годину дана затвора због крађе патика и јакне из приземља зграде.

ЧИЊЕНИЦЕ

* НАПАДИ на зграде страних амбасада у Београду догодили су се 21. фебруара 2008. године
* У ПОЖАРУ у америчкој амбасади настрадао је Зоран Вујовић
* МИЛАН Живановић ослобођен је 2012. године оптужби да је учествовао у паљењу Амбасаде САД, али је осуђен на годину дана затвора због крађе патика и јакне из амбасаде
* АПРИЛА 2013. пред Вишим судом у Београду започео поступак против 12 особа оптужених за изазивање опште опасности, који још траје

(Вечерње новости)