Прочитај ми чланак

У Приштини обележена градска слава Свети Никола

0

sveti-nikola(Бета)

У делимично обновљеном храму Српске православне цркве у Приштини данас је обележена градска слава Дан Светог Николе. Литургију у Храму Светог Николе служили су приштински пароси Дарко Маринковић и Стево Митрић, уз саслужење свештенства.

Литургији је присуствовало више од 100 расељених Срба из Београда и централне Србије, као и преостали Срби у Приштини и интерно расељени Срби у селима централног Косова.

Обележавању славе присуствовали су и представници Срба који учествују у косовској власти, међу којима заменик премијера Косова Слободан Петровић и потпредседник косовске скупштине Петар Милетић.

Отац Дарко Маринковић је у изјави за агенцију Бета позвао расељене Србе да се врате у Приштину или да бар чешће долазе у обилазак своје цркве и гробова предака.

Један од расељених Срба, Зоран Прећаш, рекао је за Бету да, колико му је познато, још нема разговора о неком организованом повратку расељених Срба из Приштине, али да зна да многи појединци желе да се врате у свој град.

„Да би се вратили Срби, неопходно је да им се прво ослободе станови и куће, а затим да им се обезбеди запослење да би могли да живе од свог рада“, рекао је Прећаш, који сваке године долази у обилазак српске цркве.

Зага Павловић казала је да су расељени Срби поново наишли на прилично запуштено гробље у Приштини и да је о том проблему разговарала са замеником премијера Косова Петровићем.

Отац Дарко је казао да се гробље чисти и да се тренутно ради на обнови старе капеле и да те радове финансира косовско министарство за заједнице, као и да су у току радови на обнови срушених надгробних споменика.

Расељени Срби су после литургије кренули ка згради скупштине одакле ће прошетати главним приштинским корзоом.

Храм светог Николе је подигнут 1830. на старим темељима, а 2004. године је у погрому албанских екстремиста у потпуности спаљен, заједно с парохијским домом, библиотеком и иконостасом који је словио као ремек дело дебарских мајстора из 1840. године. У пожару су изгореле фреске и више од 60 икона које су такође представљале велику драгоценост.

Храм и парохијски дом су делимично обновљени, а храм је 2010. освештан. Данас у дому живе два млада свештеника СПЦ са својим породицама.

У Приштини је пре рата живело око 42.000 Срба, а данас их је остало педесетак.