Прочитај ми чланак

Суђење ЈСО: Звездан испитивао Чеду Јовановића!

0

zvevdan-i-ceda

(Вечерње новости)

– Овај дан је мој.

Овим речима је некадашњи припадник ЈСО, помоћник команданта за специјалне операције Звездан Јовановић, почео вишечасовно испитивање лидера ЛДП Чедомира Јовановића о догађајима који су претходили, како тврди Специјално тужилаштво за организовани криминал, оружаној побуни „црвених беретки“, половином новембра 2001. године.

Председник ЛДП је рекао да је оружана побуна ЈСО била увод у дестабилизацију државе, те је довела до атентата на премијера 2003.

Звездан Јовановић, који је одбио да изнесе одбрану на почетку процеса, а ћутао током суђења за убиство премијера Ђинђића у ком је осуђен да је испалио смротносни хитац, у понедељак није штедео свог презимењака. Већину питања извлачио је из сведочења сведока сарадника Дејана Миленковића Багзија на основу којих су и донете правноснажне пресуде.

– Сведок сарадник Дејан Миленковић Багзи је у поступку пред овим судом изјавио да вам је по Чуметовом налогу дао пиштољ и 1.000 марака – рекао је Звездан Јовановић.

– Дајте мало боље – одговорио му је Чедомир Јовановић.

Председник већа Владимир Вучинић скренуо је оптуженом пажњу на то да не прави компарацију у предметима.

– Да ли је тачно да сте од Душана Спасојевића наручили убиство Шљуке? – поново се припадник бивше ЈСО позвао на сведочење заштићеног сведока, настојећи да оспори кредибилитет сведока тужилаштва.

– Никад у животу са Душаном Спасојевићем нисам водио разговоре мимо ових о којима сам овде говорио. Не знам каква би моја жртва могао да буде тај Шљукић – одговорио је лидер ЛДП.

Оптуженог Јовановића је занимало и да ли је тачно да му је заштићени сведок Љубиша Буха Чуме нудио помоћ у рекетирању Драгољуба Марковића за 150.000 евра, на шта је лидер ЛДП одговорио да није. Исти одговор поновио је и када га је презимењак упитао да ли је тачно да је Багзију дао оружје заплењено из полицијске станице Стари град.

– У истрази сте на 230. страни рекли да се ваша функција шефа одборничке групе односила и на то да координирате између министарстава и Владе – питао је отужени Јовановић.

– С обзиром на то да тада у систематизацији државне администрације није постојало место за односе са убицама, онда смо били принуђени да тако радимо – одговорио му је иронично сведок Јовановић.

– Да ли је тачно да је хапшење браће Бановић била политичка одлука? – наставио је оптужени Јовановић.

– Наравно да је та одлука донета политички, а не у МУП – одговорио је лидер ЛДП.

Припадника расформиране ЈСО интересовало је и да ли је Јовановић знао да је тадашњи Савезни уставни суд (СУС), само два дана пре хапшења браће Бановић, прогласио изручење некадашњег председника СРЈ и Србије Слободана Милошевића Хагу противуставним. Сведок је одговорио да је СУС „друга страна батине која је спречавала трансформацију Србије“.

Јовановић је испричао и да је на једном од састанака са функционерима МУП стекао утисак да командант Жандармерије Горан Радосављевић Гури „није нелојалан“, али је потпуно неспособан да контролише све што се догађало“.

РЕАГОВАО И ЛЕГИЈА

Већ на почетку Јовановићевог сведочења, првооптужени Милорад Улемек Легија, који такође није изнео одбрану, затражио је реч. Приговорио је да заменик специјалног тужиоца Димитрије Попић поставља сугестивна питања.

– Ако му поставља питања, не мора да каже шта је била тема састанка и остало, већ да га пита шта се десило – рекао је Легија, а одмах му се придружио и адвокат Градимир Налић, који брани Мићу Петрарковића.

– Ево, Легија ме предухитрио – устао је Налић.

– Тужилац све време подсећа сведока.

Испровоциран, одреаговао је и тужилац:

– Ја заиста сматрам да постављам питања у кругу дозвољеног. Ништа не додајем и не измишљам.

На крају, судија Владимир Вучинић ипак је упозорио тужиоца да цитира страницу на којој је откуцана изјава на коју се позива.