Прочитај ми чланак

СРБИЈА – ЗАВОЈСКО ЈЕЗЕРО: Докази о природној катастрофи која је умало уништила Земљу

0

SRBIJA - ZAVOJSKO JEZERO

Фосилна налазишта на обалама Завојског језера јединствена су у читавој Европи. Откривени бројни докази да је овде некада било топло тропско море.

Атрактивна фосилна налазишта на обалама Завојског језера, на Старој планини, која су угледала светлост дана пре двадесетак година, када је овде направљена акумулација, настала су пре 210 до 230 милиона година. И, последица су велике природне катастрофе, услед које су флора и фауна готово били збрисани за лица Земљине кугле. Зато представљају праву реткост и треба их заштитити – апелује проф. др Павле Премовић, признати европски стручњак за геохемију, који се већ годинама бави проучавањем овог дела Србије.

ФОСИЛИ

Истраживач и асистент професора Премовића, Ђорђе Раденковић, каже да на овом простору постоје две врсте фосилних остатака, односно структура које сведоче о остацима канала којим су се мањи организми сакривали од предатора тога доба. Присутне су и наслаге шкољки налатожених на тадашњем топлом морском дну.

По речима овог експерта, реч је о јединственом локалитету који обилује богатим структурама фосилних остатака шкољки, рачића и других организама, из доба када је на овом простору било топло тропско море.

У својим доњим слојевима, налазиште вероватно садржи и доказе о великој природној катастрофи тог времена. Вероватно услед ерупције неког вулкана, удара метеора или метеорита, дошло је до уништавања и нестанка готово 90 одсто живота у води и бар 70 процената живих бића на копну…

– Због чињенице да се фосилни остаци, у овом крају, годинама користе и као грађевински материјал, поменуто налазиште би требало заштитити, а у тај посао морају да се укључе држава, стручне институције, локалне власти… – апелује др Премовић, указујући да се далека историја може видети и у двориштима овдашњих кућа, поплочаним каменом на којима су уочљиви остаци давног живота.

Највећи број откривених налазишта лоциран је у местима Главина, Скривена, Западје, али и око села Гостуша и Покровеник, те узводно од језера, на Врелу.

И у кањону Височице видљиви су „отисци“ џиновских шкољки…

(Вечерње новости)